Miercuri, 12 Iulie 2006 - 05:55 AM Aleg.RO: Gorj: Protocol de ajutorare a sinistratilor din Seciuri

cronicaromana Consiliul Judetean Gorj a semnat luni un protocol de colaborare cu Ministerul Economiei ce vizeaza executarea drumurilor si retelelor edilitare din zona Seciuri . Astfel, ministerul Economiei va suporta costurile infrastructurii pentru zonele in care vor fi reconstruite casele sinistratilor din Seciuri. Prin protocolul semnat luni ministerul se angajeaza sa execute drumurile si retelele edilitare. Proiectele vor fi realizate de un institut de profil din Craiova ce colaboreaza cu societati din minerit. Saptamana trecuta, ministrul Codrut Seres a declarat la Tg. Jiu ca Societatea Nationala a Lignitului si complexurile energetice de la Rovinari si Turceni vor da o mana de ajutor sinistratilor din Seciuri, astfel incat casele sa fie gata la inceputul iernii. Acesta si-a lasat la Tg Jiu experti din minister pentru a pune la punct detaliile tehnice ce privesc locuintele sinistratilor din Seciuri. Reamintim ca in noaptea de 8-9 mai 2006, peste 500 de persoane si locuintele acestora au fost grav afectate de alunecarile de teren. Un procent de aproximativ 50% au fost cazate, prin grija autoritatilor, in constructii modulare, corturi, restul cazandu-se la rude, prieteni sau in locuintele proprii mai putin afectate.

Cronica Română

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Gorj: Protocol de ajutorare a sinistratilor din Seciuri | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii