Marți, 08 Martie 2005 - 07:57 AM Aleg.RO: Declarația politică a deputatului Valeriu Ștefan Zgonea

AMOS News Deputatul PSD, Valeriu Ștefan Zgonea, a dat publicității marți, următoarea declarație politică: ''De la 15.000 la 16%

Aceași mărie cu altă pălărie ar spune românul .
Poate că momentul în care știm să facem haz de necaz ar trebui să dispară din vocabularul nostru. Și totuși guvernanții vor ca acest dicton să rămână peren.
Vom sprijini persoanele defavorizate, vom face o altă politică în domeniull sănătății: și au tăiat subvenția medicamentelor pentru pensionarii care au ridicat România și ... poate ... unii chiar i-au votat !
Vrem un învățământ demn și profesori europeni pentru copii noștri, spunea Tăriceanu îmbrăcat în costumul Armani (sau BOSS?!): și apoi au cerut impozitarea meditațiilor ca soluție salvatoare a bugetului ciuntit prin cota unică de 16%.Noi am propus o creștere de 12% a salariilor din învățământ , ei au propus o cota unică de 16% - creștere a sărăciei !
Pensionari vi se pregătește ceva - doar ați votat prea mult social - democrația: ce dacă nu au bani cu ce să plăteasca medicamentele, și așa sunt bătrâni!
În loc de subvenție a costurilor medicamentelor vă dăm 16% gratuitate la trecerea străzii !!!
Cum 2,6 milioane din cei 4,6 milioane de pensionari de asigurări sociale au pensii mai mici decît salariul minim pe economie? NU contează, au votat social democrația, să se ducă la ei, mama lor de pensionari. Poate propune guvernul Tăriceanu o subvenție la costurile înmormântării!!!
Vrem să punem botniță sindicatelor. Așa, în necaz că au semnat patru ani cu fostul guvern tot felul de hărți denumite “Pace Socială”. Ce pace, să schimbăm că d’aia suntem la guvernare. Jos clasa muncitoare, trăiasca boierimea cu 16% mai mult în buzunar !!!
Cercetarea! Ce-i aia? Avem noroc de vreo agenție care trebuie împărțită algoritmic? Ok. Are buget? Cîte miliarde? Sub 100 o dăm PNL, peste PD, dacă e cu control european s-o ia în freză PUR-ul. Așa-i democratic. A, se numește Autoritatea Națională pentru Cercetare Științifică și trebuie trecută în subordinea primului ministru? Cine zice? Europa! Lasă, mâine în 2007.
Vom controla contractele cu Bechtel. Cum a zis Boc că nu le mai controlăm? Lasă că poate trece prin alt loc, că strică natura. Să cumpărăm și noi pământ, ca toți liberalii autentici! Cum, vor și UDMR tot pe acolo? Nu mai controlăm, mergem pe mâna colegilor de coaliție. A zis și președintele că face parte din axă?! Așa european să ținem cu americanii că și bunicu' îi aștepta!!!
Parcă țăranii au votat social-democrația. Pe ei ca-n 40. Să sancționati pentru votul acordat PSD. Să le luăm subvenția și să reinventăm "cuponiada". Cum, să le schimbăm numele? Să vină Flutur că el se pricepe: le zicem european Vaucere! Bingo. Trăiască limba română, jos țărănimea antiliberală!!! Bine zicea bunicu’, liberal din 1800: fiule țăranii trebuie PUȘI LA MUNCĂ, să simtă favorul boierului. NU le da bani, împrumută-le mâncare cu dobândă, să fie dependenți de tine toata viața.
Mare om bunicu’, fie-i țărâna ușoară.
Justiția e independentă. E aș! O să depindă de noi. Să schimbăm tot, și CSM și judecători și portari, să facem reformă. Și mai ales colegii mei procurorii, mai ales cei ce m-au rugat să-mi dau demisia. Când? Știu ei când!
Azi am venit din sfera societății civile și gândesc bine. Am zis bine? Aoleo, poate mă întrebă cineva dacă am plătit impozit pe valuta cîștigată la CEDO. DA” chiar mai am chitanțele???
Să trăim bine! S-a supărat Europa? Las că tac o săptămână, poate între timp mai citesc ceva legi să înțelegem și noi, societatea civilă, cum se conduce țara!!! Trăiasca revoluția portocalie!
Șefu, familiile cu copiii sub șase luni au votat PSD. Ce facem ?
Taie-le subvenția la lapte! Urgent. Spune că nu sunt bani la buget, că a fost un program electoral și ăia di'nainte nu au alocat și fondurile. Șefu, dar și dv. aveti copil mic. Da dar eu am cu ce mă, am cu ce !!! Sau mai bine iartă-I!
Of, ce lună puternică pentru noua coaliție. Să tai toate furtunele săracilor, pensionarilor, profesorilor, medicilor (of i-am uitat pe cei care au votat schimbarea și apoi guvernul Tăriceanu a vrut impozitarea șpăgii, proiect național cerut prin negociere de comisia europeană!!!), sugarilor, transportatorilor, etc nu e așa ușor. Să îți bați joc de justiție, să ai de dat afară peste 8000 de angajați în intreprinderi de stat, sa crești preturile, să faci noi accize, noi taxe, trebuie sa fie tare greu. Și toate pentru 16% ambiție. O să luăm 16% sărăcie în plus, dar pentru ei va fi 16% în plus la salariile de sute de milioane!
La un salariu de 3,5 milioane lei, cu toate creșterile la utilități, la mâncare, etc, vor fi 16% mai multe șanse să mori de foame în acest an.
Trăiască liberalismul pd-ist, pardon popular european, social-umanist si udemerist!
Trăiască de 16% coaliția guvernamentală.
Vivat Tăriceanu ! De 16%!
Doamne, mi-e dor de 15.000 de specialiști !!!

Valeriu Zgonea
16% mai mult împotriva lor!!!''

· AMOS News
AMOS News