Marți, 18 Aprilie 2006 - 06:47 AM Aleg.RO: Vicepremierul George Copos: "Legea este un pericol iminent"

adevarul

In forma adoptata de Senat, legea lustratiei interzice pentru o perioada de 10 ani accesul la  anumite functii si demnitati publice persoanelor care au facut parte din organele de putere de stat sau de partid ale fostului regim comunist . Mai sunt vizati si redactorii, redactorii-sefi adjuncti si secretarii generali de redactie ai institutiilor de presa ale PCR, UTC si UASCR. Unii dintre ministrii cabinetului Tariceanu au probleme cu legea lustratiei, printre cei loviti fiind, surprinzator, titularul de la Externe, Mihai Razvan Ungureanu. Desi considera ca nu intra pe lista, vicepremierul George Copos critica vehement prevederile legii.
"În ce ma priveste, afirm cu toata responsabilitatea ca ma situez în categoria celor care n-au facut rau nimanui pe timpul regimului comunist. Daca însa legea lustratiei, asa cum va fi ea aprobata, va statua incompatibilitatea mea cu vreo functie politica sau publica, ma voi supune fara întârziere prevederilor sale", a declarat ministrul de stat, conservatorul George Copos. Desi a votat pentru adoptarea actului normativ, Copos se teme de posibilitatea ca prevederile textului sa fie aplicate "fara dreapta masura, incriminând, de-a valma, oameni care au facut rau societatii românesti cu oameni care n-au facut rau". "Atât timp cât criteriul principal al lustratiei îl constituie functia ocupata – onorific sau nu – în diferite structuri ale statului comunist si nu faptele concrete ale persoanelor concrete, pericolul sanctionarii nediscriminatorii a celor buni laolalta cu cei rai este iminent", a adaugat Copos. Ministrul de stat pentru coordonarea activitatilor din domeniile mediului de afaceri si întreprinderilor mici si mijlocii a fost, între 1980 si 1990, sef al Departamentului social - turism al Uniunii Asociatiilor Studentilor din România (UASCR), functie care nu intra sub incidenta legii lustratiei, asa cum a fost ea adoptata de Senat. Actul normativ ar putea suferi însa mai multe modificari la dezbaterea în Camera Deputatilor, având în vedere ca deputatul PNL Cristian Boureanu a anuntat deja ca va depune un amendament privind introducerea în categoria lustrabililor a tuturor celor care au detinut functii de conducere în UASCR.

Ungureanu: "Daca legea prevede, voi renunta la post"
Prezenta între lustrabili a ministrului de externe, Razvan Mihai Ungureanu, a luat prin surprindere pe multi, el fiind considerat o "victima colaterala" a unei legi tardive si imperfecte. Demnitarul a declarat ca sustine în întregime principiul lustratiei, dar a apreciat ca exista si eventualitatea ca o lege morala sa dea nastere la manifestari nedrepte. Razvan Mihai Ungureanu a mai sustinut ca a fost desemnat, în adolescenta, în Comitetul Central al UTC si rezultatele sale profesionale l-au propulsat în aceasta ipostaza. În niciun caz, nu functiile politice detinute în organizatiile de tineret i-au influentat prestatia scolara. El s-a aratat gata sa paraseasca postul pe care-l detine actualmente, daca si în forma finala a legii se va pastra o prevedere care îl incrimineaza.

Marko Bela: "N-am avut functii de conducere, n-am fost informator"
Ministrul de stat Marko Bela, presedintele UDMR, afirma ca, în ceea ce-l priveste, legea lustratiei nu are cum sa produca vreun efect. "Nu am avut niciun fel de functii de conducere si nu am fost informator al Securitatii. Dimpotriva, am fost urmarit de acestea". Dupa absolvirea facultatii, Marko Bela a fost, timp de doi ani, profesor la o scoala rurala din judetul Mures, iar din 1976 pâna în decembrie 1989 a lucrat ca redactor simplu la o revista de cultura.

Gheorghe Barbu: "Am fost secretar de partid în întreprindere"
În cazul în care proiectul legii lustratiei, aprobat saptamâna trecuta de Senat, va intra în vigoare, ministrul muncii, Gheorghe Barbu, nu îsi va pierde functia. "Am fost membru de partid si am fost secretar de partid pe sectie si apoi secretar de partid pe probleme economice în întreprinderea în care am lucrat înainte de Revolutie, în perioada în care am fost inginer-sef", ne-a declarat Gheorghe Barbu. Ministrul nu a avut însa functii politice la nivel central sau judetean.

Mihail Hardau: "Nu stiu daca sunt lustrabil"
"Nu stiu care a ramas ultima forma a legii lustratiei si daca intru sub incidenta acestei legi. Eu am fost director educativ de camin studentesc, iar ca student am fost membru în Uniunea Asociatiilor Studentilor Comunisti din România. Alte functii nu am avut în perioada regimului comunist", a declarat Hardau.

Monica Macovei, fara functii în regimul comunist
Ministrul justitiei, Monica Macovei, nu intra sub incidenta legii lustratiei. Purtatorul de cuvânt al Ministerului Justitiei, Marilena Stancu, ne-a declarat ca Monica Macovei nu a ocupat nicio functie în regimul comunist.

Iuliu Winkler: "Nu am fost membru de partid"
Ministrul delegat pentru Comert, Iuliu Winkler, nu a putut ocupa functii în regimul comunist pentru ca nu a fost membru de partid. Cât priveste o eventuala colaborare cu Securitatea, demnitarul ne-a declarat ca relatiile sale cu temuta institutie au fost verificate de nu mai putin de 4 ori. În 1999, când a fost desemnat subprefect al judetului Hunedoara, în 2000-2004, când a candidat pentru Camera Deputatilor, si în 2004, când a fost propus pentru un fotoliu în cabinetul Tariceanu. De altfel, spunea Iuliu Winkler, UDMR a fost singura formatiune care a aplicat principiul lustratiei, retragându-i din functiile detinute pe cei susceptibili de a fi colaborat cu Securitatea.

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Vicepremierul George Copos: "Legea este un pericol iminent" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii