Vineri, 14 Aprilie 2006 - 06:40 AM Aleg.RO: BASESCU SI TIMOFTE, INCING LINIA TELEFONICA

ziarul Directorul SRI, Radu Timofte, a spus ca presedintele Traian Basescu il suna aproape zilnic pentru a se interesa de stadiul predarii dosarelor de Securitate catre CNSAS .El s-a plans ca anul trecut era "aproape obligat" sa ramana langa telefon, pentru ca nu stia cand il suna presedintele. Timofte a precizat ca seful statului l-a intrebat recent cate dosare mai poate preda la CNSAS si de cate documente are "neaparata nevoie" SRI sa le retina in arhivele de siguranta nationala. Timofte considera ca SRI nu detine atat de multe dosare de politicieni incat sa bulverseze societatea. "Dosarele predate CNSAS nu pot fi atat de spectaculoase pe cat se discuta. Din discutiile cu colegii arhivari, am inteles ca nu-i chiar atat de mare problema pe cat se crede", a declarat Timofte. El a sustinut ca nici in dosarele de siguranta nationala, detinute de SRI, "nu sunt atat de multe dosare de politicieni, primari sau alte categorii de functii, incat sa bulverseze societatea romaneasca".

Ziarul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul:

BASESCU SI TIMOFTE, INCING LINIA TELEFONICA | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii