Luni, 27 Martie 2006 - 06:52 AM Aleg.RO: Olteanu invita societatea civila in vizita

evenimentulzilei Presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, a declarat, intr-o conferinta de presa sustinuta la Alba Iulia, ca doreste deschiderea Camerei Deputatilor catre cetateni si societatea civila .

"Camera Deputatilor nu trebuie sa fie o masina de vot. Trebuie sa fie un for de dezbatere intre parlamentari, dar si intre parlamentari si societatea civila. Am lansat invitatii reprezentantilor societatii civile si patronatului sa vina sa participe la dezbateri", a declarat Olteanu. El considera ca cea mai mare problema a Camerei o reprezinta credibilitatea, care vine din "cele doua slabiciuni ale parlamentarismului romanesc", absenteismul si lipsa de implicare. El a explicat ca aceste slabiciuni vor putea fi rezolvate prin inregistrarea pe site-ul Camerei Deputatilor a modului in care fiecare parlamentar a votat la fiecare lege, prin inregistrarea prezentei la lucrari, precum si prin accesul neingradit al presei la dezbateri.

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Olteanu invita societatea civila in vizita | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.71692085266113 seconds.