Joi, 16 Martie 2006 - 06:32 AM Aleg.RO: Senatul si pacatul originar

evenimentulzilei Votul impotriva ordonantei DNA, un argument ca rezultatul alegerilor din 2004 a fost departe de dorinta societatii romanesti .

In mod normal, votul prin care Senatul a respins infiintarea Departamentului National Anticoruptie, ca institutie care sa-i poata cerceta pe parlamentari, e o lovitura data Romaniei. E rasuflarea de pe urma a balaurului care nu vrea sa-si ia labele de pe Romania.

Vorbim aici despre un parlament asupra caruia au planat suspiciuni inca de la inceputurile sale. Pacatul originar - acuzatiile de fraudare a alegerilor din noiembrie 2004 - il urmareste.

Nu conteaza ca justitia nu s-a invrednicit sa demonstreze frauda; ramane imaginea autobuzelor cu oameni de bine care au alergat prin judete ca sa voteze, iar si iar, cu cine trebuie.

Sa ne intoarcem un pic la momentul noiembrie-decembrie 2004. Cand zeci de mii de romani au stat la coada ore in sir la putinele urne din garile marilor orase.

Cu sentimentul de „acum ori niciodata”, cu marea de oameni de pe strazi, salutand victoria lui Basescu si marile sperante puse in ea. Castigatorii de atunci, cu Basescu in frunte, au fost purtati spre victorie de o societate al carei mesaj clar a fost acela ca „nu se mai poate asa!”.

O societate satula de aroganta si imbuibarea puterii din 2000-2004, revoltata de imensa coruptie din tara, despre care vorbea toata lumea si de care voia cu disperare sa scape. O societate sensibila la promisiunea „tepelor din Piata Victoriei” si tanjind sa faca parte din Europa.

Din semnalele pe care le avem, societatea romaneasca si-a pastrat aceleasi nazuinte. Iar clasa politica a ramas in urma. Cel putin acesta este mesajul pe care l-a dat Senatul joi, cand a respins ordonanta DNA.

Cheia ordonantei: institutia condusa de Daniel Morar primea dreptul de a-i cerceta pe parlamentari. Asa a fost posibila deschiderea dosarelor unor senatori si deputati, printre care presedintele Camerei Deputatilor, Adrian Nastase, si vicepremierul George Copos.

Respingerea ordonantei ia dosarele din mana procurorilor care le-au instrumentat si ofera posibilitatea trimiterii lor in mainile unora mai maleabili care le-ar putea plasa mai la fundul sertarului.

Toata lumea intuieste ca asta a fost scopul senatorilor, pentru ca nu poti sa nu pui votul de joi in legatura cu anchetarea celor doi parlamentari (mai ales ca votul a fost „pregatit” de o ofensiva mediatica a celui mai expus milionar al momentului, Adrian Nastase).

Astfel, clasa politica, asa cum e ea reprezentata in parlament, s-a dovedit a fi frana Romaniei intr-un moment in care prioritatea zero ramane lupta anticoruptie (situatie valabila de cel putin zece ani).

In vreme ce societatea romana vrea sa mearga inainte, sa scape dracului de tarele care o macina dinauntru, parlamentari de toate culorile isi dau mana pentru a conserva o stare de fapt din care ei au de castigat, iar Romania de pierdut.

Asta e tot intelesul.

P.S. Persista o intrebare chinuitoare: ce-ar fi fost Romania acum, ce-ar fi fost daca Adrian Nastase, cu matusa Tamara, Bittner&Co. ar fi castigat alegerile?

Calin Hera - Hera calin08ZL.jpg

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Senatul si pacatul originar | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii