Luni, 13 Martie 2006 - 06:51 AM Aleg.RO: EDITORIALUL EVZ: UDMR, intre principii si bani

evenimentulzilei Ioana Lupea vorbeste in editorialul EVZ despre principiile politicienilor maghiari .

Elita politica maghiara foloseste principiile ca alibi pentru satisfacerea unor interese de grup sau personale.Pe lista Coalitiei pentru un Parlament Curat, in dreptul UDMR, doar trei nume de politicieni care nu intruneau criteriile de integritate morala ale societatii civile. Prin comparatie cu toate celelalte formatiuni politice participante la alegeri, Uniunea parea un cor de heruvimi, cu trei "ingeri cazuti". Printre cei nominalizati, senatorul de Harghita Verestoy Attila, erou negativ de presa in urma cu cativa ani pentru presupuse afaceri ilegale cu lemn, principalul finantator al UDMR, pe ale carui state de plata - la fel ca in cazul lui Dinu Patriciu - se afla cativa dintre liderii maghiari. Senatorul Verestoy Attila este astazi unul dintre opozantii infiintarii Directiei Nationale Anticoruptie, critic al lui Daniel Morar si al Monicai Macovei, iar despre unii dintre colegii domniei sale din Camera Deputatilor se presupune ca au votat alaturi de PSD si PRM pentru blocarea perchezitiei la doua dintre casele lui Adrian Nastase. In aceste trei situatii, reprezentantii UDMR s-au manifestat in contradictie cu imperativul european pentru lupta anticoruptie, impotriva unor principii pe care le invoca insa in sprijinul proiectelor sale. Derapajele au fost explicate, convenabil, ca o presiune asupra Aliantei pentru acceptarea legii minoritatilor nationale si a autonomiei culturale. Chiar si asa, electoratul maghiar ar trebui sa fie ingrijorat ca politicienii pe care i-a ales le negociaza astfel interesele, asezandu-le in balanta cu interesele generale ale societatii in care traiesc. Pentru elita politica maghiara, principiile au constituit intotdeauna un alibi pentru satisfacerea unor interese de grup sau personale, atat in fata propriului electorat, cat si fata de opinia publica romaneasca. Dezbaterile din societatea civila maghiara in legatura cu esecurile si performantele liderilor politici s-a concentrat exclusiv pe probleme de principii. Putine au fost ziarele care s-au incumetat, riscandu-si existenta, sa atace subiectul coruptiei din clasa politica maghiara. Cele care au facut-o au fost puse la zid pentru lipsa de patriotism, ca inamici ai comunitatii maghiare. Spre exemplu, reactiile politicienilor au fost mult mai vehemente la dezvaluirea modului in care au fost utilizati de Fundatia Communitas leii si forintii maghiarilor, decat la criticile privind indepartarea de valorile fondatoare ale Uniunii. In ochii opiniei publice romaneasti, dihotomia radicali/moderati, Tokes/ Marko a usurat mult viata Uniunii, privita ca fata prietenoasa a politicii maghiare ardelene, ajutata mult si de presa de limba romana care a tratat subiectul UDMR mai mult politic.O discutie in romana si in maghiara despre legaturile de afaceri ale politicienilor maghiari cu personaje controversate din vestiarul coruptiei politice romanesti ar pune semnul egalitatii intre elita politica damboviteana, "dedulcita" la pesches, si cea maghiara, presupus occidentalizata. Cazul Csibi Istvan, in relatii de business cu acelasi Verestoy Attila, a fost acoperit ani in sir tocmai pentru a nu se propaga ideea periculoasa "avem si noi coruptii nostri". Electoratului maghiar, sedus cu principii, poate i-ar fi necesar un dus rece. Pozitia UDMR impotriva bunului mers al justitiei si al luptei anticoruptie are mai putin legatura cu interesele sale, cat cu ce au de ascuns prin conturi politicienii maghiari.

Ioana Lupea - lupea.jpg

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

EDITORIALUL EVZ: UDMR, intre principii si bani | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii