Sâmbătă, 11 Martie 2006 - 05:45 AM Aleg.RO: Societatea civila ii cere lui Basescu sa condamne regimul comunist

Publicat de: Narcisa Petre

real_romaneasca     Societatea civila considera ca presedintele Traian Basescu are obligatia morala sa condamne regimul comunist din Romania ca "nelegitim si criminal" .

Peste 30 de organizatii neguvernamentale, printre care GDS, Asociatia Pro Democratia, APADOR-CH, Societatea Academica din Romania, Fundatia pentru o Societate Deschisa, Asociatia Fostilor Detinuti Politici, Memorialul Victimelor Comunismului si al Rezistentei, precum si peste 300 de personalitati i-au adresat ieri presedintelui Traian Basescu un apel in care solicita "in mod ferm" sa condamne regimul comunist din Romania ca "nelegitim si criminal".
"Fostele tari comuniste care astazi fac parte din Uniunea Europeana au condamnat de mult caracterul nelegitim si criminal al comunismului in tarile lor. Romania a suportat un regim politic de o criminalitate extrema. Raportat la numarul populatiei, tara noastra a avut cel mai mare numar de victime supuse exterminarii", se precizeaza in document. Semnatarii au solicitat ca actul de condamnare oficiala a crimelor comunismului trebuie sa aiba loc cat mai curand posibil, amintind ca la 22 aprilie se aniverseaza inceputul manifestatiei anticomuniste din Piata Universitatii, cel mai lung miting anticomunist din istorie - 52 de zile si de nopti fara intrerupere.

Politica de condamnare

Presedintele Institutului pentru Investigarea Crimelor Comunismului, Marius Oprea, a subliniat ca acest apel trebuie dublat de o practica printr-o politica institutionala, avand in vedere ca multi din fostii tortionari sunt inca activi in structurile statului.
"In esenta, aceasta condamnare oficiala a comunismului de la cel mai inalt nivel este, practic, o decizie politica. Trebuie la un moment dat sa se imparta apele. De partea cui suntem: de partea regimului comunist totalitar care a dus la sute de mii de victime sau de partea dreptatii si a adevarului?", a declarat presedintele Institutului pentru Investigarea Crimelor Comunismului.
El a precizat ca institutul sau va incheia protocoale de colaborare cu organizatiile neguvernamentale din domeniu, pentru a aduna marturii de la supravietuitori si a-i trimite in fata justitiei pe vinovati.

Realitatea Românească

· Alte știri de la Narcisa Petre

Azi: Cea mai citită știre din sursa Realitatea Românească:

Societatea civila ii cere lui Basescu sa condamne regimul comunist | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.51030302047729 seconds.