Vineri, 10 Martie 2006 - 07:09 AM Aleg.RO: Contracte grase pentru amicii lui Traian Basescu

gardianul Dupa cum s-a demonstrat deja, caracatita aflata sub aripa lui Basescu incepe chiar cu restaurantul Golden Blitz, atat de drag presedintelui Basescu . Actionarii de aici sunt sotii Dan si Manuela Besciu (33,3%), Sorin Serban si Liliana Vulpescu (33,3%), Costin si Gabriela Minculescu (33,3%). Omul de afaceri Dan Besciu, gazda generoasa a cuplului Basescu-Udrea, a beneficiat el insusi, de-a lungul anilor, de generozitatea lui Traian Basescu. Astfel, impreuna cu Sorin Serban Vulpescu, Besciu detine firma Euro Construct Trading 98 SRL, o societate abonata la contracte de zeci de miliarde de lei incheiate cu municipalitatea pe vremea mandatului de primar general detinut de Basescu. Contractele vizau atunci, ca si astazi, asfaltarea arterelor principale din Capitala si numarul acestora este de ordinul zecilor doar in ultimii doi ani. In decembrie 2004, firma lui Besciu & Vulpescu finalizase 9 din cele 22 de contracte incheiate cu Primaria Capitalei pentru artere din sectorul 1, alte 6 contracte acoperind artere precum Calea Dorobanti, B-dul Unirii (Piata Alba Iulia-Mircea Voda), B-dul Dimitrie Pompei, B-dul Ferdinand I, B-dul Octavian Goga si B-dul Nicolae Grigorescu. Anul trecut, Euro Construct Trading 98 a beneficiat de la urmasii lui Basescu la Primaria Capitalei de alte contracte, zece dintre ele vizand asfaltarea unor artere principale din sectorul 4. Firma prietenilor fostului primar general al Capitalei este una dintre societatile responsabile de gropile care au distrus masinile bucurestenilor. Alaturi de actionarii de la Golden Blitz, de relatia cu Traian Basescu a mai beneficiat si unul dintre administratorii restaurantului, Adriana Steliana Sgarbura, actionar la societatea Alfa Contexpert SRL. Firma lui Sgarbura se afla si ea pe lista clientelei Primariei Capitalei, chiar daca pe o pozitie modesta. Astfel, societatea Contexpert figureaza intr-un raport privind contractele de achizitii publice atribuite in trimestrul III/2004 de catre Primaria Capitalei, condusa de Traian Basescu, cu "servicii de audit financiar proiect LIFE", valoarea contractului fiind de 362 milioane lei.

Gardianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gardianul:

Contracte grase pentru amicii lui Traian Basescu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.63235688209534 seconds.