Vineri, 25 Februarie 2005 - 03:35 PM Aleg.RO: În Caraș-Severin, Consiliul Județean are în vedere noi proiecte de dezvoltare

Publicat de: Vali POPOVICI

AMOS News După depunerea, luna trecută, la ADR V Vest, în cadrul Programului PHARE, a patru programe mari, de infrastructură, Consiliul Județean Caraș-Severin are în vedere promovarea, în perioada imediat următoare, a altor proiecte de dezvoltare. După depunerea, luna trecută, la ADR V Vest, în cadrul Programului PHARE, a patru programe mari, de infrastructură, Consiliul Județean Caraș-Severin are în vedere promovarea, în perioada imediat următoare, a altor proiecte de dezvoltare.

Astfel, după cum a declarat, ieri, în cadrul unei conferințe de presă, Sorin Frunzăverde, președintele Consiliului Județean, în următoarele trei săptămâni va fi promovat un proiect privind înființarea Parcului industrial Caransebeș, pe locațiile fostelor unități militare de la Șesul Roșu și va fi prezentat, pentru o primă evaluare, un proiect director de amenajare turistică a Muntelui Mic și Semenicului, proiect realizat în colaborare cu firma austriacă Doppelmayr Seilbahnen Gmbh.

In altă ordine de idei, domnul Frunzăverde a declarat că, în cadrul ședinței Consiliului Județean din 7 martie, va solicita acordul plenului în vederea asocierii, pentru un număr important de ani, cu Asociația Culturală Reșița Română, devenită proprietara fostului cinematograf “Cultural”, în vederea renovării clădirii și transformării acesteia într-un important centru de cultură. Tot în ședința din 7 martie a Consiliului Județean, pe ordinea de zi va figura un punct privind “împroprietărirea” SC Drumuri și Poduri Caraș-Severin cu clădirea fostei unități de rachete din Reșița, iar spațiul astfel eliberat, de acesta, urmând să fie atribuit altor servicii ale instituției. Totodată, președintele Consiliului Județean Caraș-Severin a făcut cunoscut că se află în curs de realizare un proiect de reamenajare a sălii de conferințe de la sediul administrativ din Reșița, pentru extinderea și modernizarea acesteia.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Vali POPOVICI

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

În Caraș-Severin, Consiliul Județean are în vedere noi proiecte de dezvoltare | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.57508683204651 seconds.