Luni, 27 Februarie 2006 - 05:05 AM Aleg.RO: Liberalii propun un alt proiect de lege privind siguranța națională

AMOS News Liberalii vor definitiva săptămâna viitoare propriul proiect al legii siguranței naționale, urmând ca acesta să fie prezentat în cadrul unei dezbateri publice, precizează într-o declarație de presă deputatul PNL George Scutaru. De asemenea, senatorii și deputații liberali din comisiile de specialitate ale Parlamentului vor finaliza și un nou proiect de lege privind organizarea și funcționarea SRI, care va avea drept obiectiv asigurarea protecției drepturilor cetățenești și nu extinderea competențelor acestui serviciu de informații, spune Scutaru, care este și Secretar al Comisiei de apărare, ordine publică și siguranță națională.

Deputatul liberal promite că toate inițiativele liberale vor fi discutate cu societatea civilă înainte de a fi depuse în Parlament, deoacere PNL consideră că activitatea serviciilor de informații și necesitatea respectării drepturilor și libertăților fundamentale ale cetățenilor sunt probleme prea importante pentru ca dezbaterea lor să se facă fără opinia publică și aportul societății civile.

Liberalii vor amenda substanțial propunerile legislative din domeniul securității naționale prezentate în ședința CSAT din 13 februarie 2006, propuneri secretizate fără respectarea legilor în vigoare, doar pentru a fi ascunse de ochii opiniei publice.

'Sperăm că și colegii din PD vor susține demersul nostru și nu vor accepta adoptarea în Parlament a unor legi ca cele provenind de la serviciile secrete, via CSAT, și care, dacă ar fi adoptate în forma actuala, ar încălca grav drepturile și libertățile fundamentale ale cetățenilor. Ar dovedi că își merită denumirea de „democrați” și că nu doresc să pună umărul la instituirea unui puteri autocratice, sprijinite de niște servicii cu atriuții exacerbate. Ar demonstra că nu mai au nici o legătură cu acel sistem care, acum 16 ani, orchestra mineriadele cu ajutorul securiștilor și că spiritul totalitar al FSN a dispărut cu adevărat', se adresează Scutaru partenerilor de Alianță.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Liberalii propun un alt proiect de lege privind siguranța națională | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii