Sâmbătă, 18 Februarie 2006 - 08:25 AM Aleg.RO: Delegație a Ministerului Culturii din Luxemburg, la Sibiu

Publicat de: Zella MOARCĂȘ

AMOS News În prespectiva anului 2007 când Sibiul va fi, alături de Luxemburg, Capitală Culturală Europeană, în orașul de pe Cibin vor avea loc o serie de întâlniri la înalt nivel.

În acest registru se înscrie și vizita de astăzi la Sibiu a delegației Ministerului Culturii, Educației și Cercetării din Luxemburg, condusă de secretarul de stat Octavie Modert și din care fac parte: Guy Dockendorf, director general în Minsterul Culturii, Educației și Cercetării și președinte al Asociației Luxemburg și Marea Regiune 2007 (titulatura oficială a capitalei culturale luxemburgheze 2007), Robert Garcia, coordonator general al Programului cultural Luxemburg 2007 și Anne Schiltz, ofițer de legătură Luxemburg - Sibiu.

Oaspeții din Luxemburg vizitează Sibiul la invitația primarului Klaus Johannis, care este și președintele Asociației Sibiu 2007. La întâlnirea pe care delegația luxemburgheză o va avea la Prefectură cu primarul Klaus Johannis, președintele Consiliului Județean Sibiu, Martin Bottesch și prefectul Ioan Ariton se va prezenta stadiul în care se află Programul Sibiu CCE 2007 și vor fi discutate proiectele comune Sibiu-Luxemburg.

În această seară, membrii delegației din Luxemburg vor fi prezenți la Sala Thalia, alături de reprezentanți ai Președinției României, Parlamentului și Guvernului României, la premiera filmului documentar „Sibiu/Hermannstadt - Oraș al Culturii. Oraș al Culturilor” în regia lui Dumitru Budrală.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Zella MOARCĂȘ

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Delegație a Ministerului Culturii din Luxemburg, la Sibiu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.5873920917511 seconds.