Joi, 24 Februarie 2005 - 08:03 AM Aleg.RO: Alianta a dat-o in bara cu anchetarea situatiei din televiziunea si radioul publice

Publicat de: Ion M. IONITA, I.R.A

adevarul Alianta PNL-PD nu a reusit sa-si depuna proiectul de infiintare a unei comisii parlamentare care sa ancheteze situatia din Societatea Romana de Radiodifuziune (SRR) si Societatea Romana de Televiziune (SRTV) pentru ca lipseau doua semnaturi. Pentru infiintarea unei astfel de comisii este necesara sustinerea unei treimi din numarul deputatilor si a unei treimi din cel al senatorilor, pe care Alianta nu a fost capabila sa le mobilizeze. In consecinta, marti, Birourile Permanente ale Camerei Deputatilor si Senatului au decis sa amane aceasta problema pana cand PNL si PD o vor rezolva. In paralel, PSD si PRM au obtinut, marti seara, o mica victorie, convigand-o pe presedinta Comisiei de cultura a Camerei Deputatilor, liberala Raluca Turcan, sa-l cheme pe presedintele radioului public, Dragos Seuleanu, la o audiere ad-hoc, la care sa se discute posibilitatea infiintarii unei subcomisii care sa cerceteze situatia din SRR si SRTV. Deputatii PSD si PRM din Comisia de cultura au protestat impotriva faptului ca Alianta PNL-PD vrea sa treaca peste comisia lor, comisie care are in sarcina si problemele din mass media. Turcan a acceptat, initial, argumentele opozitiei si l-a chemat pe Dragos Seuleanu la audiere. Cateva minute mai tarziu, ea a dat vreo doua-trei telefoane, iar la lucrarile Comisiei de cultura a venit de urgenta insusi ministrul Culturii, Mona Musca, care a preluat controlul. Musca a cerut ca, in loc de audierea lui Seuleanu, sa se finalizeze o lege privind salarizarea artistilor. In consecinta, deputatii PSD si PRM din Comisia de cultura au ramas pana dupa ora 19, cand se incheia programul, si, impreuna cu Seuleanu, au anuntat ca se vor opune infiintarii unei comisii de ancheta care sa fie utilizata pentru decapitarea conducerilor radioului si televiziunii publice. In plus, deputatul PSD Dan Mihalache a anuntat ca va cere ca o subcomisie sa-i audieze pe ziaristul Radu Calin Cristea si pe consilierul prezidential Claudiu Saftoiu. Presa a publicat un e-mail in care Radu Calin Cristea refuza oferta consilierului prezidential de a prelua conducerea TVR. Deputatii PSD si PRM din Comisia pentru cultura au parasit, ieri, lucrarile comisiei, acuzand-o pe Raluca Turcan ca nu respecta procedurile de lucru. Pesedistii si peremistii au propus audieri pentru lamurirea situatiei de la SRTV si SRR. Majoritatea au respins aceste propuneri, dar fara a supune la vot initiativa deputatilor din opozitie. Deputatii PSD au acuzat "lipsa de competenta" a presedintei Comisiei pentru cultura, Raluca Turcan. Boicotul deputatilor PSD nu va dura foarte mult, ei anuntand ca se vor intoarce in comisie, pentru discutarea proiectelor de lege.
Grila de programe a canalului tv parlamentar nu le place senatorilor
Biroul Permanent al Senatului a respins, ieri, proiectul prin care presedintele televiziunii publice propunea infiintarea unui canal tv cu emisiuni dedicate exclusiv activitatii parlamentare. Potrivit documentului depus de Valentin Nicolau la Comisia de Cultura, acest canal nu s-ar fi subordonat CNA, ci unei comisii parlamentare, nu ar fi avut publicitate, iar grila de programe ar fi fost plina de emisiuni in care alesii erau actorii principali, pusi fata in fata cu alegatorii, cu adversarii politici, cu problemele cotidiene. Se pare ca tocmai grila de programe nu a convenit, determinand respingerea initiativei. Nicolae Vacaroiu a declarat ca a recomandat Comisiei de Cultura sa discute cu conducerea TVR, pentru a gasi o formula de extindere a spatiului emisiunilor in care se abordeaza activitatea parlamentara pe TVR 1 si TVR 2. El a propus o ora vineri, de la 18 la 19 pe TVR 2.

· Adevarul
Adevărul

· Alte știri de la Ion M. IONITA, I.R.A

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Alianta a dat-o in bara cu anchetarea situatiei din televiziunea si radioul publice | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii