Sâmbătă, 11 Februarie 2006 - 08:15 AM Aleg.RO: Societatea civila sare la gatul PSD

atac Societatea civila sare la gatul PSD Liderul Pro Democratia, Cristian Parvulescu, acuza PSD ca a „trantit“ Ordonanta DNA la Senat A MARIUS TIAN Piedica pusa luptei anticoruptie, prin votul din Senat privind ordonanta de infiinare a Departamentului National Anticorupie, a fost aspru criticata, ieri, de catre reprezentantii mai multor organizatii neguvernamentale . „Romania este intr-o situaie de criza dupa votul de joi din Senat. In aceste conditii, cerem public presedintelui sa intoarca legea“, a transat Cristian Parvulescu, presedintele Asociatiei Pro Democratia. In numele tuturor organizatiilor reprezentate la protest (Pro Democratia, Transparency International Romania, Centrul pentru Resurse Juridice, Grupul pentru Dialog Social si alte organizatii neguvernamentale), Parvulescu a cerut Executivului sa isi asume raspunderea guvernamentala asupra unei legi privind organizarea si functionarea DNA. Aceasta actiune ar avea, in opinia sa, trei avantaje majore: ar dovedi ca exista o majoritate parlamentara a actualei Coalitii de guvernamant, ar scurta perioada de aprobare a legii de functionare a DNA astfel incat situatia procurorilor anticoruptie ar deveni una „certa“ si, in al treilea rand, ar pune opozitia sa-si precizeze clar pozitia in privinta luptei anticorupie. „Opozitia fie ar ataca cu o motiune de cenzura legea astfel adoptata, fie ar permite Executivului sa-si asume raspunderea pentru o astfel de lege, aratand ca este in favoarea unei bune functionari a procurorilor care instrumenteaza posibilele cazuri de mare coruptie“, a conchis Parvulescu. Mircea Toma: „Clica lui Botos se ocupa de curatarea de probe a dosarelor cu nume mari“ Mult mai critic la adresa opozitiei a fost liderul Agentiei de Monitorizare a Presei, Mircea Toma, care, referindu-se la situatia din Romania ultimelor zile, a caracterizat-o ca fiind „un stat captiv“. Toma a comentat declaratia senatorului PSD, Rodica Stanoiu, fost ministru al Justitiei, potrivit careia desfiintarea DNA nu ar fi o problema, dosarele instrumentate pana in prezent de structura urmand sa treaca la Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie. „Doamnei Stanoiu ii aparuse pe fata un zambet larg. Adica dosarele anticoruptie vor trece la domnul Ilie Botos, care a fost «eficient » in lupta impotriva marii coruptii“, a subliniat ironic Mircea Toma. Pe acelasi ton dur, acesta a criticat „clica“ procurorilor condusi de Botos, care se ocupa cu „curatarea de probe a dosarelor cu nume mari“. „Este evident ca nu toti procurorii din acel Parchet sunt de criticat. Exista si profesionisti care fac dosare bune pe trafic de droguri, de persoane, pe infractiuni de acest gen. Insa nimeni nu se baga la dosare mari“, a conchis Toma. Quinton Quayle: „Unii pesti se zbat sa scape din navod“ Respingerea ordonantei DNA a provocat si reactia rapida a ambasadorului Marii Britanii la Bucuresti, Quinton Quayle, care a apreciat ca lupta impotriva coruptiei a ajuns intrun punct critic. „Cred ca lupta impotriva coruptiei a ajuns intr-un punct critic. Exista unele semnale incurajatoare de progres, multumita eforturilor presedintelui Basescu si ale ministrilor responsabili din Cabinetul Tariceanu“, a spus ambasadorul. „Din pacate, in aceasta perioada delicata a procesului de aderare la UE, unele persoane sunt mai preocupate de propriile interese decat de interesul national. Unii pesti se zbat sa scape din navodul pe care Monica Macovei si Dan Morar il construiesc“, a conchis Quayle. Basescu ii cheama pe chiulangii la Cotroceni Dupa ce a analizat gravitatea situatiei, premierul Calin Popescu Tariceanu i-a trimis sefului statului o scrisoare in care ii solicita sa analizeze posibilitatea de a cere Parlamentului reexaminarea Legii privind respingerea ordonantei prin care se constituie DNA. „Avand in vedere importanta deosebita a acestei reglementari, va rog sa analizati posibilitatea de a cere Parlamentului reexaminarea acestei legi, in conformitate cu prerogativele ce va revin, potrivit articolului 77 alin. 2 din Constitutia Romaniei“, se precizeaza in scrisoare. Reactia lui Traian Basescu nu s-a lasat prea mult asteptata, acesta adresand deja o invitatie partidelor parlamentare pentru consultari separate, in perioada 16-17 februarie, pe tema Ordonantei DNA. Potrivit comunicatului prezidential, in 16 februarie seful statului urmeaza sa aiba intalniri separate cu reprezentantii PRM, PSD, PC, si cu grupul minoritatilor nationale altele decat cea maghiara, iar in 17 februarie, cu liderii UDMR, PNL si PD.

Atac

Azi: Cea mai citită știre din sursa Atac:

Societatea civila sare la gatul PSD | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii