Miercuri, 23 Februarie 2005 - 04:45 PM Aleg.RO: Primăria Botoșani a declarat război "pe față" ciorilor din oraș

Publicat de: Anca GĂLUȘCĂ

AMOS News Municipalitatea a început războiul cu ciorile. Primăria municipiului Botoșania încheiat un acord cu Asociația de Vânătoare și Pescuit “Luceafărul” Botoșani prin care, membrii asociației au primit acordul de a trage cu arma pe raza municipiului Botoșani.

Puștile de vânătoare vor fi folosite începând din această săptămână pentru a doborî ciorile care au invadat, practic, aproape toate zonele orașului. Cei mai nemulțumiți sunt botoșănenii care locuiesc în apropierea parcurilor din oraș, unde, ciorile produc o mizerie de nedescris și un zgomot infernal pe tot parcurul zilei.

Vânători vor putea să împuște circa două mii de ciori de pe raza municipiului, administrația locală luându-și angajamentul că va deconta contravaloarea cartușelor pe care le vor utiliza vânătorii pentru uciderea înaripatelor.

Decontarea se va face pe baza ghiarelor ce vor fi recoltate de la păsările împușcate. Potrivit viceprimarului municipiului Botoșani, Florin Ghiorghiță, aceasta este singura soluție pe care o vede la ora actuală municipalitatea în vederea decimării populației de ciori din orașul Botoșani, înaripatele înmulțindu-se necontrolat în ultima perioadă.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Anca GĂLUȘCĂ

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Primăria Botoșani a declarat război "pe față" ciorilor din oraș | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii