Miercuri, 08 Februarie 2006 - 05:51 AM Aleg.RO: S.R. Stanescu: «Dosarul Rompetrol are o tinta politica: premierul Tariceanu»

Publicat de: Ramona Feraru

gardianul Ramona Feraru "Directorul ziarului «Ziua» a fost audiat, ieri, la Parchetul General, in calitate de invinuit in Dosarul «Rompetrol» . El a intrat in biroul procurorilor imediat dupa ce a fost audiat si Dinu Patriciu, presedintele Rompetrol." Directorul cotidianului "Ziua", Sorin Rosca Stanescu, a declarat ieri, intr-o conferinta de presa, ca puterea actuala face presiuni asupra ziaristilor si a unor cotidiane centrale, pentru ca au devenit incomode. Totodata, jurnalistul a fost citat pentru prima data, la Parchet, ca inculpat in Dosarul "Rompetrol". Pe de alta parte, seful cotidianului "Ziua a mai declarat ca punerea sa sub invinuire in Dosarul "Rompetrol" este un abuz. Totodata, ziaristul a sustinut ca a facut deja o plangere impotriva procurorilor care ancheteaza acest dosar pentru ca "i-au fost ascultate telefoanele si ca i-au fost incalcate mai multe drepturi". Sorin Rosca Stanescu a mai declarat ca este o incalcare a drepturilor bancare, "un derapaj de logica al procurorilor" faptul ca mai multe conturi ale unor societati au fost cercetate de magistrati. Reprezentantii bursei nu se simt prejudiciati Sorin Rosca Stanescu sustine ca toate tranzactiile pe care le-a facut au fost efectuate in numele sau personal, astfel ca nu intelege de ce au fost urmarite toate firmele sale sau cele ale apropiatilor sai, sau chiar firmele care apartin cotidianului "Ziua". "Absolut toate societatile la care am fost actionar, unele nemaiavand activitate de sase ani, au fost controlate de procurorii care ancheteaza cazul Rompetrol. Chiar si conturile sotiei mele au fost verificate. Si pentru ce? Pentru ca Sorin Rosca Stanescu, in nume personal si la vedere, a jucat la bursa la un moment dat?", a declarat Sorin Rosca Stanescu. Acesta a precizat ca "toata tevatura" creata in jurul tranzactiilor bursiere cu actiuni Rompetrol are o singura tinta, "una politica": capul premierului Tariceanu. Intrebat cine anume vrea capul premierului, Sorin Rosca Stanescu a refuzat sa nominalizeze, spunand doar ca, spre deosebire de seful statului, nu face acuzatii fara sa aiba probe. Pe de alta parte, avocatul ziaristului, Catalin Dancu, a declarat: "Cum pot sa fie acuzati clientii mei de manipularea bursei, cand aceasta institutie a aratat, in mai multe randuri, ca nu se considera prejudiciata? Procurorii ar trebui sa inteleaga ca in acest moment cercul este inchis", a mai adaugat aparatorul jurnalistului. S.R. Stanescu s-a autosuspendat din Consiliul de Onoare al Clubului Roman de Presa, locul sau fiind preluat de Adrian Patrusca, redactor-sef la cotidianul Ziua. Audiat dupa Dinu Patriciu Dupa conferinta de presa, Sorin Rosca Stanescu s-a prezentat la Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie, unde s-a intalnit cu presedintele Rompetrol, Dinu Patriciu, care fusese si el la audieri. Cei doi s-au salutat si si-au strans mana chiar in usa Ministerului Public. Rosca Stanescu a spus presei: "eram pe cale sa incurc drumul spre Parchet si sa o iar spre Cotroceni, norocul meu cu soferul care m-a adus pe drumul corect", a glumit jurnalistul. Directorul cotidianului "Ziua" a declarat, la finalul primei sale audieri ca invinuit in cazul Rompetrol, ca o suita de gesturi si fapte demonstreaza ca "exista clar" un rol pe care il joaca presedintele Traian Basescu "in toata aceasta nebunie legata de Rompetrol". "Am gresit drumul instinctiv, ma gandeam ca Basescu a declansat aceasta serie de acte de agresiune impotriva mea. De-a lungul timpului, m-a acuzat ca am influentat starea politica din Romania, ca l-as fi convins pe Calin Popescu Tariceanu sa nu mai demisioneze sau ca l-as fi amenintat la telefon, dar ma intreb cum poate sa fie vorba de amenintare cand convorbirile au durat cateva minute. Sunt o suita de gesturi, de fapte care demonstreaza ca exista clar un rol pe care-l joaca Traian Basescu in aceasta nebunie legata de Rompetrol", a declarat Rosca Stanescu. SRS vrea transcrierea convorbirilor cu Basescu Jurnalistul a mai spus ca procurorii de la Parchetul instantei supreme i-au prezentat invinuirile in acest dosar, fiind acuzat ca a primit informatii pe care, in mod normal, nu ar fi trebuit sa le primeasca, privind cotarea la Bursa a actiunilor Rompetrol. Acesta a negat insa toate acuzatiile procurorilor, sustinand ca nu a primit informatii privilegiate despre bursa, ca s-a informat din presa si ca nici nu a discutat cu Dinu Patriciu pe acest subiect, decat probabil, ulterior. "Am solicitat, in aparare, sa mi se puna la dispozitie toate stenogramele convorbirilor cu Traian Basescu inainte ca acesta sa fie presedinte, convorbiri care-l vizeaza pe Dinu Patriciu sau situatia de la Rompetrol", a mai sustinut Rosca Stanescu in fata jurnalistilor. El a precizat ca asteapta aceste stenograme si ca i-a rugat pe procurori sa scoata din ele orice referire care ar putea aduce atingere sigurantei nationale. Rosca Stanescu a mai spus ca i-au fost ascultate telefoanele si ca asteapta sa vada in ce perioada s-a intamplat acest fapt. Totodata, a aratat ca a cerut procurorilor lista conturilor care au fost verificate. Sorin Pantis, si el invinuit Fostul ministru al comunicatiilor, Sorin Pantis, a aflat ca a fost pus sub invinuire in legatura cu modul in care a fost inceputa listarea la bursa a actiunilor Rompetrol Rafinare, in aprilie 2004, dupa ce a fost, ieri, chemat la Parchetul instantei supreme pentru a i se comunica acest fapt. Sorin Pantis a declarat presei ca nu i-au fost comunicate acuzatiile, deoarece nu s-a prezentat cu un avocat.

Gardianul

· Alte știri de la Ramona Feraru

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gardianul:

S.R. Stanescu: «Dosarul Rompetrol are o tinta politica: premierul Tariceanu» | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii