Miercuri, 01 Februarie 2006 - 07:06 AM Aleg.RO: Deputatul Cutean s-a dus la DNA precum Copos Procurorii anticoruptie l-au pus oficial sub acuzare

Publicat de: Afrodita Cicovschi /

curierulnational
Fostul secretar de stat pentru problemele revolutionarilor, deputatul PSD Emilian Cutean, s-a prezentat ieri in fata procurorilor anticoruptie pentru a afla in mod oficial ce acuzatii i se aduc . Cutean este cercetat pentru abuz in serviciu si folosire de informatii ce nu sunt destinate publicitatii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informatii, precum si pentru acordarea unei sume de trei miliarde de lei asociatiei de revolutionari la care este presedinte.
Sustinand ca a fost citat la Departamentul National Anticoruptie (DNA) in calitate de parlamentar, nu de invinuit, Emilian Cutean a plecat ieri dimineata pentru a-si lua un avocat. Intors in jurul pranzului la audieri, deputatul nu a dat, potrivit unor surse judiciare, nici o declaratie scrisa, fiind invitat sa vina din nou la audieri saptamana viitoare.
Cercetat pentru ca ar fi promovat o hotarare de guvern prin care a acordat patru miliarde de lei vechi unei asociatii de revolutionari pe care a infiintat-o, Cutean a spus ca toate acuzatiile la care se face referire in denuntul impotriva sa sunt fabulatii. El a sustinut ca invinuirile care ii sunt aduse survin unor cercetari pe care le-a declansat, in legatura cu modul de dobandire a certificatelor de revolutionar de catre sase mii de persoane, si ca, din documentele verificate, numai aproximativ 1.200 au fost valabile.
Modul in care fostul secretar de stat Emilian Cutean a alocat cateva miliarde de lei vechi asociatiei pe care el a infiintat-o a fost reclamat de alte organizatii de profil si verificat de Curtea de Conturi, care a constatat fapte penale si a decis sesizarea procurorilor.
Asociatia "Club 22" a primit finantare prin intermediul subprogramului "15 ani de la Revolutia Romana", prevazut de HG 2213/9 decembrie 2004 privind suplimentarea bugetului Secretariatului de Stat pentru Problemele Revolutionarilor (SSPR) din Fondul de rezerva bugetara la dispozitia Guvernului.
Suma urma sa fie utilizata de SSPR pentru bilete gratuite de calatorie CFR, acordarea de autoturisme hycomat, de materiale sanitare si medicamente ranitilor paraplegici, plata taberelor scolare pentru copiii revolutionarilor, subventionarea a 50% din dobanda bancara la creditele acordate revolutionarilor si familiilor lor, dar si "perpetuarea memoriei eroilor-martiri prin actiuni de comemorare a 15 ani de la Revolutia din decembrie 1989, organizarea de expozitii, fonduri documentare, manifestari cu caracter cultural, depuneri coroane, tiparire certificate revolutionari, asigurarea bazei materiale si evidentei beneficiarilor Legii 341/2004", subprogramul «15 ani de la Revolutia romana»".
Astfel, in urma verificarii bilantului contabil din 2004 al SSPR, Curtea de Conturi (CC) a sesizat in mai 2005 Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie cu privire la fapte comise in perioada 1 ianuarie - 20 decembrie 2002. Totodata, s-a decis sesizarea instantei, pentru recuperarea prejudiciului de 3.069.559.505 lei vechi adus statului (2.995.684.817 lei vechi reprezentand plati necuvenite si 73.874.688 lei vechi dobanzi calculate pana la data de 8 aprilie 2005).

Curierul Național

· Alte știri de la Afrodita Cicovschi /

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curierul Național:

Deputatul Cutean s-a dus la DNA precum Copos Procurorii anticoruptie l-au pus oficial sub acuzare | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.7342050075531 seconds.