Marți, 22 Februarie 2005 - 09:38 AM Aleg.RO: Nicolaescu: PNL-PD trag la raspundere SRTV si SRR

Publicat de: A.D.

gardianul Parlamentarii PNL si PD au depus, ieri, la conducerile celor doua Camere legislative propunerea privind organizarea unei comisii parlamentare in scopul evaluarii activitatilor societatilor publice de Radio si Televiziune. Comisia va avea rolul de a ancheta modul de indeplinire a mandatului de serviciu public in cazul celor doua societati, controlul calitativ al actului managerial si al performantelor institutionale ale societatilor supuse controlului parlamentar, verificarea activitatii financiar-contabile a societatilor, aplicarea legislatiei in domeniul audio-vizualului si a deciziilor emise de CNA. Initiatorii acestui demers propun ca din comisie sa faca parte 13 membri, 8 deputati si 5 senatori, care vor inainta raportul final pana la sfarsitul lunii aprilie. Pentru a putea fi validata, initiativa trebuie sa fie votata de o treime din numarul parlamentarilor.

Gardianul

· Alte știri de la A.D.

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gardianul:

Nicolaescu: PNL-PD trag la raspundere SRTV si SRR | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii