Luni, 12 Decembrie 2005 - 05:52 AM Aleg.RO: Sarbatorile de iarna cu “autorizatie”

cronicaromana Peste 200 de cereri pentru obtinerea autorizatiilor necesare comercializarii produselor specifice Sarbatorilor de Craciun si Anul Nou au fost depuse de bucuresteni in ultimele doua saptamani la Primaria sectorului 2 - Biroul Autorizatii Agenti Economici . Incepand de joi, 8 decembrie, primele 50 de autorizatii au fost deja avizate si puse la dispozitie cetatenilor interesati pentru comercializarea produselor specifice sarbatorilor de iarna. Perioada autorizatii temporare este cuprinsa intre data de 12 decembrie si 31 decembrie 2005. In autorizatii se mentioneaza interzicerea comercializarii obiectelor artizanale si de distractie pe baza de amestecuri pirotehnice, pentru a preveni astfel orice probleme de acest gen. Principalele zone unde se vor putea amplasa puncte de comercializare a felicitarilor sau produselor personalizate de Sarbatori vor fi: soseaua Colentina, Calea Mosilor, piata Rosetti, bulevardului Carol, soseaua Stefan cel Mare, piata Iancului, bulevardul Dacia, soseaua Pantelimon. Potrivit Hotararii Consiliului local al sectorului 2 nr. 27/2004, ocuparea temporara a domeniului public nu trebuie sa depaseasca 10 zile, fiecarui agent economic revenindu-i o suprafata de maxim 2 metri patrati. Aprobarea de ocupare temporara se acorda societatilor comerciale si persoanelor fizice autorizate care au ca obiectiv de activitate “comertul cu amanuntul prin standuri si piete”. De precizat ca este interzisa, in acest caz, comercializarea produselor de imbracaminte, incaltaminte sau uz casnic. Persoanele interesate pot depune la Primaria sectorului 2 (strada Chiristigiilor nr. 11-13) - Serviciul Relatii cu Publicul - Ghiseul nr.15, dosarul care va detine urmatoarele acte necesare: - pentru societatile comerciale: statutul societatii sau actul constitutiv (copie), certificatul de inregistrare (copie), actul de identitate al persoanei imputernicite a reprezenta societatea in relatiile cu terti (copie), dovada achitarii taxei de ocupare a domeniului public in valoare de 1 leu/metrul patrat/zi; pentru persoanele fizice: autorizatia eliberata in baza Legilor nr. 597/2002 si 300/2004 (copie), certificatul de inregistrare (copie), actul de identitate (copie), dovada achitarii taxei de ocupare a domeniului public.

Cronica Română

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Sarbatorile de iarna cu “autorizatie” | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii