Sâmbătă, 10 Decembrie 2005 - 06:40 AM Aleg.RO: Mutu salveaza echipa FC Arges

evenimentulzilei  Daniel Contescu daniel .contescu@evz.ro Madalin Popa madalin.popa@evz.roSambata, 10 Decembrie 2005 Fotbalistul s-a aratat dispus sa cumpere cu 1,5 milioane de euro clubul care l-a format Adrian Mutu si-a anuntat ieri intentia de a cumpara pachetul majoritar la SC FC 2005 SA, societatea care are in proprietate clubul FC Arges. „Adi m-a sunat astazi si mi-a spus ca vrea sa cumpere clubul. Sunt foarte bucuros! Este o veste extraordinara! FC Arges si-a gasit investitorul de care avea nevoie: un argesean care, pe deasupra, se pricepe si la fotbal! Il asteptam pe Adi la discutii, pentru a stabili toate amanuntele incheierii tranzactiei”, ne-a declarat ieri Tudor Pendiuc, edilul-sef al Pitestiului. Pendiuc e un apropiat al lui Mutu, acordandu-i, anul trecut, titlul de Cetatean de Onoare al urbei argesene. La randul sau, vedeta nationalei de fotbal i-a intors serviciul, invitandu-l pe primar la nunta sa. EVZ: Salut, Adi, e adevarat ca preiei FC Arges? Mutu: Da, suta la suta! Vreau sa cumpar clubul! Acum doua ore (n.r. - discutia s-a purtat in jurul orei 15.00) m-am aratat dispus sa preiau clubul care m-a crescut si m-a lansat in fotbal. Peste doua zile le voi trimite si oferta scrisa. Ce te-a determinat sa investesti in FC Arges? Pitestiul m-a ajutat cand eram mic, acum vreau sa ajut si eu clubul. Stiu ca investitia in fotbal este riscanta, dar si cei de la club au riscat cu mine. Vei deveni actionar majoritar? Vreau sa preiau 51 la suta din actiunile clubului. Pe cine va pune presedinte patronul Mutu? Nu stiu inca. Eu n-as putea coordona activitatea la club fiindca sunt inca jucator activ. Cert este ca il voi lua pe tata langa mine sa conduca FC Arges. De asemenea, ii voi mai avea alaturi pe domnii Constantin Stroe si Tudor Pendiuc. Pui la bataie 1,5 milioane de euro? Cam atat m-am gandit ca face. In jurul acestei sume se invarteste oferta mea. Sunt banii tai sau e cineva in spatele tau? Sunt banii munciti de mine pe terenurile de joc. I-am castigat cu propriile picioare. Acasa cand vii? Pe 22. Vreau sa petrec o parte a Sarbatorilor de Iarna in tara. Licitatie de oferte Pentru achizitionarea clubului din Trivale a avut loc o adevarata licitatie. In cursa s-au inscris Gigi Netoiu (actionar la Dinamo), Gigi Becali (patronul Stelei) si Ilie Stanescu (regele International al Rromilor). Gigi Netoiu oferise un milion de dolari si un anumit numar de jucatori. Gigi Becali era dispus sa cumpere pachetul majoritar cu 1,5 milioane de euro. La randul lui, Ilie Stanescu a trimis ieri un fax la Primaria Pitesti prin care acesta anunta ca este dispus sa achizitioneze 90 la suta din actiunile clubului.

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Mutu salveaza echipa FC Arges | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.70231294631958 seconds.