Joi, 08 Decembrie 2005 - 08:13 AM Aleg.RO: Proteste stradale la Gherla

Publicat de: Redactia Curentul

curentul

Circa 400 de angajati ai SC Somvetra Gherla au iesit ieri in strada intr-un mars de protest fata de lipsa de actiune a AVAS-ului, fata de a doua privatizare esuata a fabricii de sticla din Gherla . Acestia au purtat pancarte cu inscriptii "Jos Mafia!" sau "Vrem sa muncim, nu sa cersim!".

Potrivit liderul de sindicat, Tiberiu Benta, angajatii cer urgentarea preluarii de catre AVAS a pachetului majoritar care apartine momentan SC Feromat Bucuresti si includerea SC Somvetra pe lista societatilor ai caror angajati pot beneficia de Ordonanta nr. 8/2003, care prevede salarii compensatorii pentru toti angajatii, timp de doi ani de zile. "Acesta este un lucru realizabil, posibil, pe care noi ni-l dorim ca solutie", a mai spus ieri Benta.

Primarul municipiului Gherla, Ovidiu Dragan, a promis sindicalistilor ca va face tot ce ii sta in putinta pentru a contribui la urgentarea preluarii societatii de catre AVAS.

Momentan, SC Somvetra Gherla nu are nici administrator unic, nici director general, cei 650 de angajati au intrat din 14 noiembrie in somaj tehnic, in 11 noiembrie a fost sistata furnizarea gazului din cauza datoriei de 20 miliarde de lei vechi, iar societatea mai are si la bugetul de stat creante de 200 miliarde de lei vechi.

Curentul

· Alte știri de la Redactia Curentul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curentul:

Proteste stradale la Gherla | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii