Luni, 05 Decembrie 2005 - 07:51 AM Aleg.RO: Prea saraci pentru a ne permite sa aruncam banii la canal!...

Publicat de: Anca Vlada / anca.vl

curierulnational
Asociatia civica "Retele telescopice" din Bucuresti a transmis, vineri, o scrisoare deschisa catre Consiliul General al Municipiului Bucuresti, Primaria Municipiului Bucuresti, Prefectura Municipiului Bucuresti, Primariile Sectoarelor 1-6 Bucuresti, si spre stiinta Presedintiei si Guvernului Romaniei, in care disculpa societatea Apa Nova de acuzele care i-au fost aduse . In prima scrisoare, datata cu sapte luni in urma, asociatia demonstra detaliat pierderile pe care le suporta bucurestenii din cauza necontorizarii apei potabile, in pofida existentei unor solutii viabile oferite de Apa Nova. Acum, asociatia aduce o serie de lamuriri cu privire la responsabilitatile pe care le avea Apa Nova in momentul inundatiilor din toamna.
"Nici nu se terminase bine potopul si primarii nostri, domnii Ontanu si Vanghelie, au iesit viguros la rampa si au aratat multimilor «vinovatul» pentru inundarea bucurestenilor: Apa Nova. Cetateanul simplu nici nu prea stia el cine ar fi trebuit sa redimensioneze si sa extinda canalizarea Bucurestiului... Daca Bucurestiul are nevoie de o noua canalizare, atunci nu Apa Nova o s-o plateasca, iar domnii primari Vanghelie si Ontanu stiu asta; dumnealor mai stiu ca aceasta treaba a fost si este in sarcina dumnealor. «Nenorocirea» este ca o lucrare de redimensionare a canalizarii este de lunga durata, costisitoare, si, ceea ce este cel mai dureros pentru dumnealor, lucrarea se executa pe sub pamant, nu se vede de catre alegatori", se mentioneaza in scrisoarea deschisa.
Asociatia acuza lipsa de cooperare intre operatorii de servicii publice, si mai ales puncteaza piedicile care se pun in relatia pe care Apa Nova ar trebui sa o aiba cu clientii sai. Prin amanarea reabilitarii retelelor telescopice si contorizarii blocurilor, oficialitatile impiedica Apa Nova sa devina "cel mai bun furnizor de servicii publice din Capitala", sustine aceasta.
"Reinnoim solicitarea din prima scrisoare deschisa, rugand primarul general, primarii sectoarelor si Consiliul General al Municipiului Bucuresti sa reanalizeze cu atentie problematica retelelor telescopice, sa decida urgent conditiile de incepere a lucrarilor de reabilitare si contorizare a blocurilor, si sa demita pe cei care se fac vinovati de prejudiciile aduse bucurestenilor".

Curierul Național

· Alte știri de la Anca Vlada / anca.vl

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curierul Național:

Prea saraci pentru a ne permite sa aruncam banii la canal!... | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii