Sâmbătă, 03 Decembrie 2005 - 07:13 AM Aleg.RO: Proiect: Întărirea managementului dezvoltării urbane

AMOS News În perioada 5 - 10 decembrie 2005 Asociația Municipiilor din România organizează în municipiile Vatra Dornei, Suceava și Câmpulung Moldovenesc schimburi de experiență în domeniul dezvoltării durabile și al dezvoltării urbane între reprezentanți ai colectivităților locale din Republica Moldova, Ucraina, și România. Proiectul “Întărirea managementului dezvoltării urbane la nivelul autorităților locale din Moldova, România și Ucraina” este finanțat de Fundația pentru o Societate Deschisă, prin programul Est - Est, și are ca parteneri Institutul pentru Dezvoltare Urbană (Moldova), Asociația Municipiilor din România, Asociația pentru Dezvoltare economică Kolomyia (Ucraina), Centrul pentru Perspectiva Tehnologiilor Informaționale (Ucraina).

Reprezentanți ai autorităților publice locale din Cernăuți, Kolomiya, Florești, Ialoveni, Biruința, Ploiești, Giurgiu, Baia Mare, Vatra Dornei, Suceava și Cîmpulung Moldovenesc vor participa la un program care cuprinde prezentări ale experților români în domeniul dezvoltării durabile și dezvoltării urbane, vizite la agenții publice / organizații non-guvernamentale și firme private din localitățile gazdă, în vederea identificării de proiecte de cooperare în interesul partenerilor.

În cadrul proiectului a mai avut loc o vizită de studii în Moldova, în perioada 8 - 11 noiembrie 2005, la care au participat primari și experți români și ucraineni, iar în perioada 18 - 22 decembrie 2005 o delegație de primari din România se va deplasa în Ucraina, pentru un schimb de experiență similar celor din Moldova și România.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Proiect: Întărirea managementului dezvoltării urbane | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.64724206924438 seconds.