Vineri, 02 Decembrie 2005 - 06:31 AM Aleg.RO: Scrisori

evenimentulzilei EVZVineri, 02 Decembrie 2005 „Medicii, mai batjocoriti ca oricand!” „Salarizarea medicilor in Romania este o umilinta si o batjocura de pe vremea comunismului ceausist, dejist si al lui Groza! Regimurile Iliescu, Constantinescu si Basescu au adus aceste categorii de profesionisti in ultimul hal de umilinta, dispret si saracie . Medicii intra la facultate printr-un concurs greu, studiaza 6 ani cu un mare efort intelectual si material; urmeaza inca 4-6 ani de rezidentiat, terminand prima parte a pregatirii la fara frecventa, seral sau la „distanta”. Responsabilitatea fata de pacient si fata de societate este enorma. Ei executa actiunile de prevenire, combatere, tratament, interventii de urgenta, operatii dificile si complexe, asigura si raspund legal de igiena si siguranta alimentelor. Nu minimalizez importanta celorlalte profesii, dar medicina este primordiala. Cei direct raspunzatori de starea de sanatate a oamenilor si animalelor nu sunt medicii (intr-o societate condusa, controlata si coordonata de factorul politic!), ci presedintele, prim-ministrul, Ministerul Sanatatii si Autoritatea Nationala Sanitar-Veterinara. Salariul unui medic trebuie sa fie stabilit de la 300 de euro, pentru medicii rezidenti si incepatori, pana la 700 de euro. Sunt in Romania circa 30.000 medici umani si 5.000 medici veterinari. Sa ni se spuna clar sa plecam cu totii din tara, ca nu mai este nevoie de noi, nu sunt bani la buget, nu avem dreptul la pensii de zeci de milioane (precum minerii, armata, petrolistii, ceferistii, magistratii, parlamentarii). Noi, medicii, am ajuns sa fim catalogati de catre toti neispravitii - analfabetii, jegosii, marii si micii corupti, lichelele si ciocoii - drept vinovati de hotie, spaga si teroare medicala! Eu am un salariu de 180 euro, dupa 30 de ani de practica medicala. Ingratii si primitivii, care ne acuza, nu stiu ca pe un medic il costa o carte de specialitate, indispensabila meseriei lui, intre 20-100 euro! Cand va veti imbolnavi (ceea ce va doresc cu toata convingerea si sinceritatea!) sa nu faceti grava eroare de a merge la medicii pe care ii sfidati si ofensati! Nu! Duceti-va, voi si cu toate neamurile voastre, la meseriasi: tamplari, sudori, zugravi, instalatori, mecanici auto si electricieni, sa va consulte, trateze si opereze! Dr. V. Popovici, Ploiesti”

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Scrisori | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii