Miercuri, 30 Noiembrie 2005 - 07:16 PM Aleg.RO: Proceduri simplificate pentru încadrarea societăților comerciale ca IMM-uri

Publicat de: Marius NEGULESCU

AMOS News Agenții economici care doresc încadrarea în categoria Întreprinderilor Mici și Mijlocii vor beneficia de un sistem mai simplificat de înscriere, prin eliminarea exceselor birocratice existente. Potrivit senatorului PC, Silvia Ciornei, propunerea legislativă a cărei inițiatoare este, propune o noua metodă de atestare a unui agent economic în această categorie, facilitând un mai bun acces al micilor întrepinderi la programele și măsurile inițiate de stat în sprijinul lor.

Actuala reglementare conținută în legea privind stimularea înființării și dezvoltării IMM-urilor stabilește că atestarea încadrării în criteriile de clasificare se face prin declarația pe propria răspundere a reprezentanților legali ai întreprinderii, pentru criteriile privind numărul mediu anual de salariați și criteriul de independență față de întreprinderile mari, și printr-un certificat fiscal eliberat de administrația financiară, pentru criteriul cifrei de afaceri anuale.

Cum legea nu stabilește modul de atestare a încadrării în plafonul stabilit pentru criteriul “rezultatul total al bilanțului contabil”, senatorul PC propune simplificarea acestei proceduri prin extinderea utilizării declarației pe propria răspundere a reprezentanților legali ai întreprinderii și la criteriile privind cifra de afaceri anuală și activele totale. Proiectul de lege mai prevede că întrepinderile care, timp de doi ani consecutivi, depășesc plafoanele stabilite pentru IMM-uri, își vor pierde această calitate.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Marius NEGULESCU

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Proceduri simplificate pentru încadrarea societăților comerciale ca IMM-uri | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.67104196548462 seconds.