Miercuri, 28 Septembrie 2005 - 08:35 AM Aleg.RO: Apel in pustiu

Publicat de: Ioana Lupea

evenimentulzilei Fara reforme institutionale, nici masurile punitive si nici chemarile la cinste nu vor avea vreun efect Teoretic, incepand de astazi, de la ora 0.00, romanii ar trebui sa se abtina de la mita. Campania „Nu da spaga”, lansata anul trecut de societatea civila, a fost relansata ieri de seful statului. Apelul presedintelui catre cetateni incearca sa completeze, probabil, legea privind integritatea functionarilor publici adoptata recent, sa elimine cealalta veriga din lantul coruptiei, a micului corupator care doarme in noi toti.
Invitatia la abstinenta de la plicul pentru doctor sau functionarul de la ghiseu este in primul rand un test pentru sistem. La sfarsit vom avea raspunsul daca in Romania coruptia este institutionalizata, adica daca angajatii din serviciile publice isi fac datoria si fara un stimulent in bani sau natura.
Dar are sanse un comandament al lui Basescu sa invinga ciubucul traditional, cand despre roman se spune ca lasa ceva la frizer si cand e tuns prost? Ca dovada ca mita e un fel de reflex conditionat, deplorabil ce-i drept, stau istoria si numarul de sinonime pentru mita: ciubuc, spaga, bacsis, pesches, cinste... si lista ramane deschisa. Prin comparatie, limba engleza are doar doua cuvinte cu acest sens (bribe si tip), iar germana tot doua (schmirgelt si bestechungelt).
Cand pentru un pasaport trebuie sa pierzi o zi intreaga la coada, dupa ce ai mai irosit una alergand sa platesti taxe si sa strangi acte, nici amenintarea focului vesnic nu te poate opri sa nu impingi un mic cadou unde trebuie, daca nu ai o relatie tare chiar in miezul sistemului. Atat timp cat nivelul de salarizare in sanatate ramane cu mult sub nivelul european, iar pentru culpa medicala n-a platit decat Ciomu, recunostinta in lei, exprimata de obicei in avans, este singura sansa de a iesi pe picioarele tale dintr-un spital romanesc.
Versiunea prezidentiala a campaniei „Nu da spaga” poate avea mai mult succes decat precedenta doar daca masurile punitive si chemarea la cinste vor fi dublate de o reforma institutionala care sa presupuna debirocratizarea serviciilor, profesionalizarea breslelor (medici, profesori etc.), reasezarea sistemului de salarizare. Fara toate aceste reforme vom avea de ales intre a-i da ascultare lui Traian Basescu si a insanatosi Romania si a pierde timp, poate chiar ani din viata noastra, in malaxorul birocratiei. Nu poti cere unui om sa se sacrifice pentru istorie atat timp cat statul nu face aproape nimic pentru a-i usura si imbunatati raporturile cu institutiile sale. Intr-o societate normala, si mentalitatile se schimba mult mai usor.

Evenimentul Zilei

· Alte știri de la Ioana Lupea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Apel in pustiu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii