Vineri, 02 Septembrie 2005 - 08:36 AM Aleg.RO: Tinerii din PSD s-au distrat pe seama liderilor partidului

Publicat de: Mara STEFAN

adevarul Pepiniera de cadre a PSD a venit la Scoala de vara din Capitala nu numai ca sa invete de la liderii lor cum e cu social-democratia, ci ca sa se si distreze, inclusiv pe seama propriilor lideri. Sarea si piperul conferintei "Poate fi social-democratia sexy pentru tineri?" a fost Florin Calinescu, care le-a explicat tinerilor ce inseamna de fapt politica: un bun de consum care trebuie vandut ca atare. Si ca sa fie convingator, Calinescu le-a facut tinerilor o demonstratie de ce inseamna cu adevarat sa cuceresti masele de oameni. Atat de convingator a fost incat tinerii au aplaudat la scena deschisa nu numai rasetele lui Traian Basescu in varianta Florin Calinescu, ci si momentele in care actorul i-a imitat pe cei trei lideri ai PSD: Mircea Geoana, Adrian Nastase si Miron Mitrea. Povestirile mai mult sau mai putin imaginare, inclusiv despre descoperirea mamaligii de catre Nastase intr-o cantina studenteasca, i-a facut pe tinerii invatacei sa rada cu lacrimi. Nici macar liderul tinerilor social-democrati, Victor Ponta, nu s-a putut abtine, amenintandu-si totusi glumet colegii: "Eu i-am notat pe cei care au ras mai tare". Cu toate acestea, tinerii au continuat sa se amuze copios pe seama glumelor lui Florin Calinescu, care a incercat sa le explice de fapt ca important este sa stii cum sa ajungi la oameni, cum sa le captezi atentia. El l-a dat ca exemplu pe Traian Basescu, care a stiut si stie cum sa se "vanda", lucru pe care majoritatea liderilor politici, inclusiv cei ai PSD, nu reusesc. Ca sa le mai ridice moralul, Florin Calinescu le-a spus tinerilor social-democrati ca Romania are acum "un grup politic puternic (PSD) fara lider si un lider puternic (Basescu) fara partid". Atmosfera extrem de placuta a fost intrerupta brusc in momentul in care Victor Ponta si-a dat seama ca riscau cu totii sa nu ajunga la petrecerea la care isi anuntasera prezenta si Mircea Geoana, si Adrian Nastase. Cu putin noroc, tinerii social-democrati au reusit sa ajunga in clubul bucurestean cu putin inainte de sosirea presedintelui executiv, care si-a facut aparitia in ritmurile cantecului partizanilor italieni "Bella Ciao". Dupa trei sferturi de ora de socializare, care au avut in prim-plan bliturile aparatelor de fotografiat, Adrian Nastase a plecat, lasandu-i pe mai tinerii sai colegi sa-l astepte pe Mircea Geoana. Spre surprinderea tuturor, a aparut insa un echipaj de politie, care a avut de discutat cu patronul clubului. Tinerii social-democrati au dat repede vina pe o vecina mai batraioara, care reclama deseori galagia din local. N-au apucat politistii sa plece ca si-a facut aparitia si liderul PSD, Mircea Geoana, imbracat in ton cu tinerii social-democrati: rosu aprins. Dupa turul de rigoare, pupaturi, fotografii si "Bella Ciao", Mircea Geoana a preferat sa-si petreaca seara pe terasa clubului, in special in compania jurnalistilor, carora le-a facut si cinste cu bere numai sa renunte la proiectoarele camerelor de luat vederi.

· Adevarul
Adevărul

· Alte știri de la Mara STEFAN

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Tinerii din PSD s-au distrat pe seama liderilor partidului | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.65920901298523 seconds.