Vineri, 12 August 2005 - 07:33 AM Aleg.RO: Start pentru legalizarea grupurilor de interese

Publicat de: C. EPURAN

ziua Liderul democrat, Emil Boc, a declarat ieri ca, in perioada urmatoare, se vor aduna proiectele care vizeaza o lege a lobby-ului cu scopul elaborarii unui proiect comun. "In cadrul discutiilor purtate cu colegii din coalitia aflata la guvernare am abordat si subiectul legat de o lege a lobby-ului. S-a convenit sa se adune proiectele existente si sa fie analizate", a precizat liderul PD. Emil Boc a spus ca, in primul rand, va trebui sa se decida daca o astfel de lege este oportuna pentru Romania, intrucat exista unele voci care sustin ca un astfel de proiect nu ar face altceva decat sa legalizeze traficul de influenta. "Mai ramane de vazut daca romanii sunt pregatiti pentru o lege de acest gen. Trebuie sa admitem ca este un subiect controversat. De exemplu, in Franta nu exista o lege a lobby-ului tocmai pentru ca se sustine ca prin aceasta s-ar legaliza traficul de influenta. In schimb, avem exemplul SUA, unde americanii sustin ca prin legea lobby-ului este impiedicat traficul de influenta", a explicat presedintele PD. La inceputul acestei saptamani, liderul democratilor declara ca o lege a lobby-ului ar fi o solutie pentru evitarea discutiilor despre grupurile de interese, despre influenta si presiunile pe care acestea le generaza asupra membrilor Guvernului. "O astfel de lege ar asigura transparenta si ar aduce bani la bugetul public", a spus Emil Boc, precizand ca o astfel de lege "ar pune capat oricaror discutii referitoare la influente". "Oricine va sti ce grupuri de interese exista, ce urmaresc si se va putea face o comparatie intre grupuri de interese, si se va putea verifica daca decizia luata local sau la nivel guvernamental a fost in conformitate cu legea", a spus, tot marti, Emil Boc. Declaratiile sale cu privire la o lege a lobby-ului au venit ca reactie la declaratiile lui Traian Basescu cu privire la potentialele presiuni la care sunt supusi membri ai Guvernului Popescu Tariceanu de catre diverse grupuri de interese.

APD: "o necesitate mult prea amanata"
Asociatia Pro Democratia a anuntat ieri ca va initia un nou proiect prin care va readuce in prim-planul dezbaterilor publice tema legii lobby-ului, considerand ca acest act normativ este "o necesitate de prea multe ori amanata". Scopul proiectului este de a creste gradul de constientizare a publicului cu privire la oportunitatea adoptarii unor reglementari cu privire la activitatile de lobby. APD nu este la prima initiativa de acest gen. In anul 2003, in parteneriat cu Centrul pentru Resurse Juridice si Transparency International, Asociatia a realizat un proiect in urma caruia a rezultat o evaluare a schimbarilor pozitive pe care o astfel de lege le-ar produce, precum si un ghid care cuprinde principiile de baza pe care ar trebui sa se fundamenteze un astfel de act normativ. Dezbaterea pe marginea acestui subiect, la nivelul clasei politice, a fost insa amanata. Potrivit Asociatiei Pro Democratia, un asemenea act normativ ar permite si facilita participarea sectorului de afaceri la procesul legislativ si la cel decizional la nivelul institutiilor publice, intr-o maniera transparenta, ar contribui la stoparea interventiilor in actul decizional ale unor cercuri de afaceri, atunci cand acestea contravin interesului public. De asemenea, potrivit APD, promovarea acestei legi ar spori increderea cetatenilor si a sectorului de afaceri in institutiile si mecanismele democratice, iar activitatea institutiilor publice ar fi mai bine cunoscuta.

Ziua

· Alte știri de la C. EPURAN

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziua:

Start pentru legalizarea grupurilor de interese | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii