Miercuri, 29 Iunie 2005 - 08:15 AM Aleg.RO: PNL si PSD s-au coalizat din nou impotriva PD

Publicat de: Alina Mihai, S.S.

evenimentulzilei Premierul a afirmat la o intalnire informala cu parlamentarii liberali ca nu este exclus ca PNL si PD sa mearga pe drumuri diferite Premierul Calin Popescu-Tariceanu si ministrii liberali au avut ieri o intrevedere cu parlamentarii partidului. Surse din PNL sustin ca Tariceanu a dorit sa ia cuvantul primul ca sa transmita ca este foarte deranjat de schimbul de declaratii dintre liderii PD si cei liberali si de decizia PD de a nu-si desemna membri in consiliile de administratie de la TVR si Radio. El a caracterizat relatiile din Alianta drept „o oala care da in clocot” si a afirmat ca, desi nu e de acord cu declaratiile oficiale de razboi dintre PNL si PD, Ludovic Orban a spus de fapt lucrurilor pe nume. Tariceanu le-a cerut liberalilor sa nu se mai lanseze in acuze la adresa PD, iar daca PD va continua sa fie dur in relatia cu PNL, atunci mai bine fiecare partid o ia pe drumul sau. Dupa ce si-a terminat pledoaria, Tariceanu a dorit ca nimeni sa nu mai ia cuvantul pe acest subiect si a inchis discutia despre relatiile din coalitie.

Liberali versus Macovei

Ieri, in parlament s-a petrecut un fapt fara precedent. Deputatii PNL s-au alaturat celor de la PSD pentru a respinge, de fata cu ministrul justitiei Monica Macovei, un articol propus de guvern la proiectul de modificare a legii privind prevenirea si combaterea spalarii banilor. Liberalii din Comisia juridica au fost de acord cu ridicarea plafonului tranzactiilor financiare care se declara la Oficiul de prevenire si combatere a spalarii banilor, de la 10.000 euro la 50.000 euro. N-a contat faptul ca Monica Macovei spusese ca directiva europeana este de 15.000 de euro, iar recomandarea pentru Romania este de 10.000. Imediat dupa adoptarea variantei PSD-PNL, liberalii s-au ridicat din banci si au anuntat ca pleaca la reuniunea cu premierul Tariceanu. Monica Macovei a fugit dupa ei, a intrat in sedinta liberalilor si i-a cerut lui Tariceanu permisiunea sa-i poata lua inapoi. La a doua supunere la vot, liberalii si-au dat votul in favoarea variantei guvernului.

Scandalul „Radio-TVR”, reluat in toamna

Scandalul dintre liberali si democrati pe tema depolitizarii CA-urilor de la Radio si TVR ar putea reizbucni in toamna, o data cu discutarea noii legi de functionare a celor doua societati initiata de Alianta.
„Asa cum arata propunerea, CA nu va fi dizolvat si nici nu se va putea alege prin concurs un nou director general”, a declarat unul dintre initiatori, deputatul PD Valentin Iliescu, care vrea sa propuna ca aceste doua lucruri sa se poata face din momentul adoptarii noii legi. „Nu se va dizolva nici un consiliu, ci va ramane in vigoare cel numit luni de parlament. In schimb, postul de director general se va infiinta fara sa se afecteze noua structura a CA-urilor”, a precizat Adrian Cioroianu (PNL), vicepresedinte al Comisiei de cultura a Senatului.

Stoica: „Fara fuziune, Alianta se va rupe”

Liderul PNL Valeriu Stoica este insa extrem de pesimist in legatura cu viitorul Aliantei D.A. In opinia sa, neintelegerile dintre PNL si PD se vor transforma intr-un razboi, iar Alianta s-ar putea rupe in urmatoarele doua luni, daca cele doua partide nu vor face ceva concret in privinta fuziunii. „Proiectul fuziunii PNL-PD pare sa fie ratat, iar neintelegerile din Alianta au aparut mai curand decat se preconizase anul trecut. Liderii PNL-PD trebuie sa inteleaga ca Alianta poate repeta experienta CDR”, a avertizat ieri Stoica, in cadrul unei dezbateri organizate de Asociatia Pro Democratia (APD), intitulata „Politica si actualitate”. Fostul presedinte al PNL este cel care a lansat anul trecut, ideea unei fuziuni a formatiunilor ce compun Alianta.

PSD ar castiga alegerile daca Alianta se destrama

Invitat la dezbaterea organizata de APD, directorul CURS, Sebastian Lazaroiu , a facut publice scorurile electorale pe care PNL si PD le-ar inregistra, daca ar participa separat la alegeri. PSD ar obtine 31%, PD - 24%, PNL - 21%, PRM - 9%, UDMR - 5%, PC - 3%, iar „Altii” - 7%. Nu este vorba de un nou sondaj al CURS, ci de rezultatele unor masuratori pe care Lazaroiu le-a realizat bazandu-se pe datele culese cu ocazia ultimului sondaj de opinie dat publicitatii de catre CURS, la inceputul lunii iunie.

Alianta poate fi salvata

Cristian Parvulescu, presedintele Asociatiei Pro Democratia, considera ca „PD si PNL nu au o alta posibilitate decat sa mearga impreuna”, daca vor sa ramana la guvernare.
In opinia acestuia, episodul consumat in parlament a fost „o tentativa a PD de a prelua initiativa in sanul Aliantei pe care PNL a refuzat-o”. Si analistul Cristian Preda, decanul Facultatii de Stiinte Politice, crede ca nici PD si nici PNL nu doresc sa guverneze alaturi de PSD.
„Pentru PNL, o guvernare cu PSD ar insemna o lovitura de gratie data electoratului propriu. Liberalilor le-au trebuit aproape patru ani sa stearga din memoria electoratului gafa din 2001, cand au fost parteneri ai PSD”, ne-a spus Cristian Preda. Stelian Tanase este de parere ca PNL si PD vor merge impreuna: „Liantul Aliantei va fi reprezentat de integrarea europeana, dar si conservarea puterii”, a declarat analistul. (Silviu Sergiu)

Evenimentul Zilei

· Alte știri de la Alina Mihai, S.S.

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

PNL si PSD s-au coalizat din nou impotriva PD | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii