Luni, 27 Iunie 2005 - 08:28 AM Aleg.RO: PNL nu renunta la Consiliile de Administratie ale SRR si SRTv

Publicat de: B. C.

adevarul PNL nu isi va retrage oamenii din Consiliile de Administratie ale societatilor publice de radio si televiziune, chiar daca PD face acest pas. Premierul Calin Popescu Tariceanu a intarit, ieri, intentia liberalilor de a definitiva formarea si instalarea conducerilor la SRR si SRTv, in paralel cu modificarea legilor de functionare a acestora, aratand ca solutia interimatului, propusa recent de democrati, nu este cea mai fericita. "Trebuie sa avem un Consiliu de Administratie echilibrat, alcatuit din oameni alesi pe criterii profesionale, care sa repuna televiziunea pe coordonatele ei de serviciu public, si nu de societate comerciala", a spus primul ministru, adaugand ca "o conducere interimara nu presupune aceeasi responsabilitate". Tariceanu a tinut sa aminteasca si faptul ca el a insistat pentru numirea in fruntea acestor organisme a unor profesionisti, si nu a unor jurnalisti, "care ar fi venit fiecare cu simpatiile si cu antipatiile lor". El a vorbit despre necesitatea scoaterii de sub amprenta politica a celor doua institutii publice de media, lucru care va fi posibil prin separarea functiei de presedinte al CA de cea de director.

· Adevarul
Adevărul

· Alte știri de la B. C.

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

PNL nu renunta la Consiliile de Administratie ale SRR si SRTv | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.62018203735352 seconds.