Marți, 21 Iunie 2005 - 08:19 AM Aleg.RO: Băsescu își pune Alianța în cap

Publicat de: Alin BOGDAN

Gândul Președintele Traian Băsescu a anunțat, ieri, Parlamentul că refuză să nominalizeze oameni pentru consiliile de administrație ale societăților publice de radio și televiziune. „Refuzul se datorează faptului că cele două instituții au fost și sunt puternic influențate de factorul politic, iar, pentru ca acest lucru să nu se mai întâmple în viitor, este necesară o schimbare a cadrului legal în care ele funcționează”, și-a motivat șeful statului decizia, în scrisoarea trimisă președinților Camerei Deputaților și Senatului. Băsescu le-a scris, de asemenea, lui Năstase și Văcăroiu că actul normativ după care se organizează și funcționează SRR și SRTV (Legea nr. 41/1994) trebuie modificat de urgență în sensul eliminării algoritmului politic din procedurile de numire a celor două consilii de administrație, „pentru ca aceste instituții să lucreze exclusiv în interesul publicului”.
Potrivit amintitei legi, președintele trebuie să desemneze câte un membru plin al structurilor care administrează radioul și televiziunea publice, precum și câte un supleant. Boicotul anunțat de Traian Băsescu dinamitează, practic, procesul de desemnare a noilor consilii de administrație, aflat într-o fază avansată. Astăzi, cele două Camere ale Parlamentului ar trebui să voteze, în ședință comună, componența acestora. Într-o interpretare, constituirea CA ale SRR și SRTV în absența nominalizărilor de la Cotroceni nu poate fi apreciată ca fiind în conformitate cu legea, situație în care procedurile de desemnare pe cale parlamentară nu pot continua.

Coaliția nu se lasă impresionată

Grupurile parlamentare din Camera Deputaților și Senat nu s-au lăsat impresionate de gestul președintelui Traian Băsescu de a nu desemna reprezentanți în consiliile de administrație ale SRTv și SRR. Birourile permanente reunite ale Parlamentului au decis că hotărârea lui Băsescu nu poate bloca procesul de numire în cele două consilii de administrație, deoarece, potrivit legii, acest lucru s-ar putea întâmpla numai dacă majoritatea instituțiilor implicate în acest proces ar face la fel. Potrivit deciziei Birourilor reunite, începând de miercuri, comisiile de specialitate ale Senatului și Camerei Deputaților vor începe audierea persoanelor nominalizate de partidele parlamentare, Guvern și salariații SRR și SRTv, iar în data de 27 iunie, acestea vor fi votate de plenul Parlamentului. Dacă nu a produs emoție, gestul lui Traian Băsescu a produs, cu siguranță, iritare în rândul membrilor coaliției guvernamentale. „ Este o obligație a Admnistrației Prezidențiale de a numi persoane în consiliile de administrație. Nu am auzit că a intrat în grevă președintele Traian Băsescu”, a declarat deputatul UDMR, Kelemen Hunor, care a specificat că partidul din care face parte își menține propunerile.
“Nu este o emisiune din aceea de cerere și dorință din partea ascultătorilor”, a mai spus deputatul. În ceea ce privește reprezentanții Alianței D.A, și aceștia sunt deciși să meargă în continuare cu actualele propuneri. „PNL este obligat ca partid parlamentar, prin lege, să-și desemneze reprezentanți în cele două consilii de administrație.Punct!”, a declarat Eugen Nicolăescu, purtătorul de cuvânt al liberalilor.
De asemenea, senatorul Adrian Cioroianu, vicepreședintele Comisiei de cultură și mass-media din Senat, susține că președintele Băsescu a greșit când a vorbit de politizarea conducerilor Televiziunii și Radioului Public. În opinia lui, reprezentații PNL vor urmări doar aspectele care țin de cultură și nu de politizare și, prin urmare, Băsescu nu are dreptate.
Și democrații își vor menține actualele opțiuni. ”PD și-a desemnat niște persoane și își menține decizia”, a arătat chestorul Camerei Deputaților, Ioan Oltean.
Pe aceeași lungime de undă cu reprezentații Alianței D.A în Parlament sunt și cei din Guvern. Premierul Călin Popescu Tăriceanu a declarat că trebuie respectat cadrul legal și instituția pe care o conduce nu va face rabat de la aceste norme. ”În momentul de față există un cadru legal ce trebuie respectat. Fiecare instituție are dreptul să activeze după cum crede de cuviință, dar Guvernul trebuie să respecte cadrul legal”, a afirmat prim-ministrul.

Năstase: Băsescu trebuia să respecte legea și să facă nominalizări la SRR și TVR

Președintele executiv al PSD, Adrian Năstase, a apreciat, luni, că Traian Băsescu avea obligația să respecte legea și să facă nominalizările pentru CA ale SRR și SRTV. „Nu este vorba de a judeca legea, ci de asumarea firească a responsabilităților care decurg pentru o instituție a statului, deci nu este vorba de sentimente, de păreri personale”, a declarat Năstase. El a explicat că, „practic, este vorba de o responsabilitate stabilită de o lege” și s-a referit și la faptul că, în 1997-2000, când a fost adoptată legea, Traian Băsescu avea o anumită responsabilitate și putea atunci să se exprime în legătură cu acest act normativ. Năstase a spus că legea este în vigoare, procedurile sunt stabilite, iar, dacă președintele țării are un mesaj pentru Parlament, poate veni în plen să transmită mesajul, conform Constituției. Adrian Năstase a precizat că absența candidatului ce trebuia propus de Traian Băsescu „nu are nici un fel de influență asupra constituirii CA ale celor două societăți”, care pot să funcționeze cu nouă membri din 13, conform legii. El consideră că „probabil” Băsescu știe acest lucru, respectiv cărui partid îi revine președinția CA din fiecare instituție, adăugând că bănuiește că acesta „nu este foarte îngrijorat de felul în care aceste instituții vor intra sub control politic”.

Gândul

· Alte știri de la Alin BOGDAN

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Băsescu își pune Alianța în cap | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii