Vineri, 17 Iunie 2005 - 08:07 AM Aleg.RO: Un nou Cod electoral

Publicat de: A.H.

ziua Este necesar ca pana la sfarsitul acestui an Parlamentul sa discute si sa adopte crearea unui Cod electoral pentru ca este nevoie de o astfel de reglementare la inceputul unui ciclu electoral, a declarat ieri ministrul delegat pentru relatia cu Parlamentul, Bogdan Olteanu, in cadrul dezbaterii "Reforma electorala - de 15 ani un subiect de actualitate", organizata de Asociatia Pro Democratia si Fundatia Konrad Adenauer. "Guvernul a propus Parlamentului constituirea unei comisii speciale care sa ia in discutie toate cele opt propuneri de modificare a legislatiei electorale si in acelasi timp sa le sistematizeze pentru a ajunge la crearea si adoptarea unui Cod electoral care sa obtina o sustinere larga din partea partidelor, pentru ca o astfel de lege nu se face doar pentru cativa ani", a spus Bogdan Olteanu, citat de Rompres, precizand ca este nevoie de reglementarea chestiunilor ce au ridicat semne de intrebare la referendumul pentru Constitutie din 2003 si la alegerile locale si generale din 2004. Ministrul Bogdan Olteanu a subliniat ca partidele trebuie sa cada de acord asupra votului uninominal si a scrutinurilor unde acesta va fi introdus, dar sa inceapa discutiile si asupra unei legi pentru reprezentantii in Parlamentul European, necesara pana la sfarsitul anului 2006. Pe de alta parte, presedintele Pro Democratia, Cristian Parvulescu, a apreciat ca modificarea legii electorale trebuie sa elimine posibilitatea comiterii de fraude in organizarea si desfasurarea alegerilor. Totodata, Cristian Parvulescu a subliniat ca "Barometrul de Opinie Publica din luna mai 2005 arata ca 60% dintre romani doresc un sistem al votului uninominal si nu pe lista de partid, iar formatiunile politice trebuie sa tina cont de aceasta opinie, pentru ca in buna masura prezenta scazuta la vot se datoreaza si necomunicarii cu alegatorii". De asemenea, Stefan Krause, observator al OSCE pentru alegerile din 2004, a comentat faptul ca legea partidelor din Romania este restrictiva in ceea ce priveste dreptul la asociere, iar legea electorala este discriminatorie cu candidatii independenti din cauza pragului de 5% din voturile exprimate la nivel national.

(717 )

Ziua

· Alte știri de la A.H.

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziua:

Un nou Cod electoral | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii