Luni, 06 Iunie 2005 - 12:05 PM Aleg.RO: C.V. Tudor nu mai vrea sa auda de partidele europene

Publicat de: Silviu ACHIM

adevarul Plenara Consiliului National al PRM a anulat, sambata, toate hotararile pe care le adoptase sedinta aceluiasi organism din 12 martie, functia de presedinte de onoare s-a desfiintat, partidul s-a intors la vechea titulatura PRM, C.V. Tudor a redevenit presedinte, iar Dorel Onaca a fost retrogradat simplu vicepresedinte. Timp de aproape trei luni, el fusese al doilea om al formatiunii, dupa presedintele Ciontu. Plenara i-a exclus din partid pe "pucistii" Corneliu Ciontu si Anghel Stanciu, in cazul celui dintai inregistrandu-se doua abtineri. Una i-a apartinut senatorului Dorel Onaca, om care a vrut sa dovedeasca faptul ca merge pe picioarele lui, fara sa se incline dupa cum bate vantul.
Ciontu, bun sa lipeasca tevi cu scuipat
Plenara a fost un nou prilej pentru Corneliu Vadim Tudor de a se autovictimiza. Si-a pus cenusa in cap pentru ca n-a fost indeajuns de abil sa evite "capcanele" pe care i le-au intins consilierii sai israelieni si italieni. "Vei fi spalat de toate pacatele daca te vei da macar o vreme la o parte", i-ar fi picurat acestia la ureche, zi de zi, otrava. Si s-a dat la o parte, mai ales ca avea de indeplinit si o lista de proiecte personale, intre care punerea pe picioare a postului tv "Cosmos" cu care spera "sa popeasca pre multi". Curand, zicea Vadim la plenara, au inceput sa se aprinda niste beculete de alarma. Portile spre PPE se deschideau greu, iar patrunderea in selectul club paneuropean era conditionata de modificarea cu 180 de grade a pozitiei partidului fata de UDMR si de acceptarea minoritatilor sexuale. In plus, a inceput sa simta ca era tratat ca a cincea roata la caruta: nu mai putea sustine conferinte de presa, nu mai era consultat de Ciontu asupra pozitiilor pe care urma sa le adopte partidul. C.V. Tudor l-a acuzat pe Ciontu, intre altele, ca pentru inscrierea pe locuri eligibile ar fi pretins mari sume de bani. Numai in judetul Constanta - peste 200.000 de dolari. Dar daca s-a procedat la fel si prin alte parti? - a gandit C.V.T. cu voce tare. El nu s-a dezmintit in fata plenarei nici de asta data. A spus despre Ciontu ca era un om muncitor, un bun organizator: "Il trimiteai sa-ti aduca o frapiera cu gheata in Sahara, venea cu frapiera. Se spargea o teava in baie, chit ca era electrician, cu scuipat, cu lipici, cu prenadez, o lipea". Vadim a portionat si activitatile politice depuse de Ciontu: "25 la suta pentru PRM, 25 la suta pentru PSD si 50 la suta pentru el".
Stanciu, un "bandit"
Cat despre Anghel Stanciu, Vadim a dat un verdict scurt: "asta-i un bandit" si a pus la dispozitia presei un lung tabel privitor la "averea familiei Stanciu, acumulata ca urmare a relatiilor de tip mafiot cu cei de la Putere, in special PSD": cel putin 6 societati comerciale si 2 fundatii, 5 "sedii situate ultracentral", "un teren in valoare de peste 9 miliarde lei", "un adevarat parc auto (peste 20 de masini)" despre care n-ar fi suflat o vorba in declaratia de avere, mai multe apartamente. "Nu e democratic, dar e sanatos", si-a rezumat el stilul de a conduce, amenintandu-i si pe altii ca s-ar putea s-o pateasca la fel. Dupa noul scandal, PRM aproape si-a injumatatit parlamentarii, in filiale confuzia este mai peste tot stapana. Se profileaza procese prin fel de fel de instante. "Nu ne mai intereseaza nici o familie europeana", a mai adaugat C.V. Tudor, comentand indemnul liderilor PPE-ED ca fortele de orientare populara sa candideze la alegeri pe liste comune. "Nu vrem ca PRM sa fie cainele care baga puricii astia (PPCD si UDMR - n.n.) in Parlament, magarul care poarta samarul". La toata aceasta tevatura, cel mai bun diagnostic l-a pus un presedinte de filiala: "Ne-am facut inca o data de bafta".

· Adevarul
Adevărul

· Alte știri de la Silviu ACHIM

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

C.V. Tudor nu mai vrea sa auda de partidele europene | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii