Luni, 30 Mai 2005 - 07:29 AM Aleg.RO: Păstrarea aparențelor

Publicat de: Valentin Stănilă

azi Informațiile din presă referitoare la implicarea directă a președintelui Băsescu în manevrele menite să determine "alegerea" unei anumite persoane în calitate de lider al PD nu au fost dezmințite de cel vizat. Ba mai mult, unii participanți la diferite operațiuni din culise îl menționează frecvent pe șeful statului în calitate de "parte" la diverse conciliabule. Practic, nu mai există nici urmă de preocupare pentru a se păstra măcar aparența în privința respectării prevederilor constituționale.
Ceea ce este curios în toate acestea vizează faptul că unele publicații și unele segmente ale societății civile, extrem de grijulii, până în decembrie 2004, cu toate aspectele (cu toate finețurile, cu toate subtilitățile legate de anumite prevederi constituționale) nu acordă nici o atenție actualelor încălcări flagrante ale legii fundamentale a țării, nu numai la capitolul referitor la limitele exercitării funcției prezidențiale. Nu vrem să facem procese de intenție, dar această "pierdere de grai" confirmă și reconfirmă caracterul pur declarativ al afirmațiilor despre echidistanța politică a respectivelor publicații și organizații. Desigur, tema principală nu o reprezintă comportamentul lor.
Este important să nu exagerăm. Sentimental și politic, Traian Băsescu nu se poate rupe, în totalitate, de partidul în care a făcut carieră. Cum a făcut-o, cu ce metode, este o altă poveste. Să notăm doar faptul ca atare. Ar fi absurd să i se pretindă un neamestec total. Însă, una este să existe o legătură "de suflet" și alta implicarea directă în stabilirea viitorului președinte al partidului. În acest caz până și aparența democratică (adică, alegerea prin vot a viitorului șef al PD) nu mai este respectată. Jocurile se fac la Cotroceni, aproape în văzul întregii lumi.
Dincolo de faptul în sine (care se cere catalogat așa cum merită) se conturează tema deosebit de gravă a nerespectării prerogativelor constituționale, a legalității în general. Cât timp există persoane care își permit, fără teama de consecințe, să se situeze deasupra legii societatea noastră va continua să plutească în derivă (ca să folosim un termen marinăresc, potrivit situației date).
În ultimele luni s-au acumulat numeroase fapte și date care atestă, atât în sfera puterii executive cât și în cea a puterii judecătorești, că avem de-a face cu persoane al căror comportament public contravine nu numai normelor morale unanim acceptate, ci și literei legii. Bunăoară, imixtiunea politiciului în Justiție reprezintă un flagel a cărui existență este confirmată, deopotrivă, la nivel ministerial și la cele mai înalte instanțe ale autorităților judecătorești.
În aceste circumstanțe, muritorii de rând se întreabă, cu legitimă îngrijorare, dacă mai au șanse să găsească dreptate măcar acolo unde se localizează ultimele speranțe.
Insistăm pe tema amestecului politicului în Justiție și sub puternica impresie a evenimentelor din ultimele zile. S-au făcut afirmații de o gravitate excepțională. Unele dintre ele au fost susținute cu dovezi, inclusiv în ceea ce privește nerespectarea procedurilor prevăzute în diferite legi. Reacția la toate acestea a fost de tip ironico-înțepat. Este plăcut să constați că printre distinsele fețe de magistrați sunt și unele cu talent de pamfletar, dar nu cantitatea de umor existentă la Parchetul General este de natură a spulbera temerile legate de modul demonstrativ, spectacular în care sunt exercitate prerogativele diverselor structuri ale Justiției. În același timp, acuzațiile aduse unor politicieni rămân fără un răspuns credibil. Nici în aceste cazuri nu sunt semne că fie și numai aparențele sunt luate în seamă. Pur și simplu, celor vizați nu le pasă.
Cu această constatare, se închide și cercul observațiilor noastre destul de amare. Degeaba s-a vorbit și se tot vorbește despre reformarea clasei noastre politice cât timp reprezentanții ei de frunte își permit, în văzul tuturor, să nesocotească valori, principii și reguli proprii unui stat, unei societăți democratice. De fapt, politicienii care trăiesc doar așa cum le este voia nu-i lasă pe ceilalți să trăiască așa cum se cuvine. Aici este "miezul" întregii chestiuni.

· Azi
Azi

· Alte știri de la Valentin Stănilă

Azi: Cea mai citită știre din sursa Azi:

Păstrarea aparențelor | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii