Joi, 12 Mai 2005 - 08:41 AM Aleg.RO: Parlamentarii incompatibili se declara nepatati

Publicat de: Razvan GHEORGHE

ziua Deputatii acuzati de Grupul de Investigatii Politice (GIP), coordonat de liderul AP, Mugur Ciuvica (foto), ca sunt incompatibili cu functia de parlamentari, nu se afla intr-o situatie neregulamentara, au fost de parere ieri deputatii din Comisia Juridica a Camerei, care i-au audiat fugitiv pe demnitarii cercetati de GIP. Mentionam ca ONG-ul condus de Ciuvica a sesizat recent Biroul Permanent al Camerei Deputatilor ca un numar de 12 alesi, facand parte din toate formatiunile politice cu exceptia UDMR, detin simultan atat functii de conducere in diverse societati comerciale cat si demnitatea de parlamentar, ceea ce contravine Regulamentului Camerei. De asemenea, doleanta GIP a fost insotita de o serie de documente preluate din Registrul Comertului. Prezent la dezbateri, Mugur Ciuvica a fost de parere ca deputatii-juristi au taraganat lucrarile din Comisie invocand varii motive. Ba ca o astfel de verificare a colegilor deputati nu este de competenta Comisiei, ba ca solicitarea inaintata de GIP este incompleta. Mai mult, deputatii care ar fi trebuit sa clarifice situatia au convenit in unanimitate ca solicitarea Biroului Permanent adresata Comisiei, document care dispune verificarea situatiei celor 12 parlamentari, nu este completa deoarece chiar Biroul ar fi trebuit sa intreprinda o analiza incipienta. Demnitarii audiati au aratat ca ei nu mai detin pozitii de sefie in vreo societate comerciala si au fost de parere ca Registrul Comertului nu a actualizat datele primite. "Daca am ajuns sa ne indoim de datele prezente in Registrul Comertului atunci si o societate comerciala, inregistrata acolo, poate fi inexistenta", a spus liberalul Petre Ungureanu care a fost de parere ca ceva scartaie la Registrul Comertului.

Cinci incompatibili
Ciuvica a precizat insa, chestionat de ziaristi pe holurile Parlamentului, ca cinci deputati se afla inca in stare de incompatibilitate, potrivit datelor actualizate de pe site-ul Registrului Comertului. Patru dintre demnitarii aflati in aceasta situatie sunt Marian-Jean Marinescu (PD), Florin Cezar Preda (PD) si doi reprezentanti ai minoritatilor, Aurel Vainer, respectiv Mircea Grosaru. Un caz special este al deputatului liberal Dumitru Pardau. Ciuvica a precizat ca pe lista cu incompatibili, Pardau era trecut ca detinand o singura functie de conducere intr-o societate comerciala, respectiv administrator la SOMES S.A. "Vazand lista, Pardau a renuntat la functia de conducere pe care o descoperise GIP, dar, conform Registrului Comertului, el mai este administrator la Dorna Branzeturi SA si la Dorna Lactate SA. Este incompatibil si am impresia ca deputatii se ascund dupa o institutie ca Registrul Comertului", a afirmat Ciuvica.

(675 )

Ziua

· Alte știri de la Razvan GHEORGHE

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziua:

Parlamentarii incompatibili se declara nepatati | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii