Joi, 20 Ianuarie 2005 - 10:38 AM Aleg.RO: Revolutionari din Bucuresti si din tara cer demiterea unor inalti demnitari acuzati de reprimarea demonstrantilor anticomunisti

Publicat de: e.fogarasi

adevarul Organizatii ale revolutionarilor din Bucuresti, Cluj, Timisoara, Constanta au cerut presedintelui Traian Basescu sa ia masuri pentru a fi schimbati din functie inalti demnitari pe care ii acuza ca au contribuit la reprimarea manifestantilor anticomunisti din decembrie 1989. Reprezentantii revolutionarilor au alcatuit o "lista a rusinii", pe care apar numele consilierului prezidential pe probleme de Aparare, Constantin Degeratu, sefului armatei, Eugen Badalan, sefului politiei, Dumitru Sorescu, si adjunctului sau Toma Zaharia. "Presedintele Basescu sa nu mai plateasca degeaba serviciile speciale daca nu ii dau informatii corecte despre anumiti demnitari pe care i-a numit in functii. Sunt oameni cu mainile patate de sange", a afirmat Doru Maries, presedintele Asociatiei 21 Decembrie. El l-a acuzat pe generalul Toma Zaharia ca i-a maltratat pe revolutionarii arestati pe 21 decembrie la Bucuresti. "Aceasta zdreanta de militian i-a batut pe colegii mei la circa 10 si i-a legat cu sarma", a spus Doru Maries. Revolutionarii din Cluj si Timisoara au declarat ca Eugen Badalan si Constantin Degeratu sunt implicati in reprimarea revolutiei din aceste orase. "In decembrie '89, colonelul Degeratu a intocmit planurile de amplasare a armatei in Cluj", a spus Aurel Coltor, vicepresedintele Asociatiei pentru Adevarul Revolutiei, Cluj. "Eugen Badalan a dat ordinul de represiune a demonstrantilor la Arad si Timisoara", a afirmat Traian Orban, lider al organizatiei Memorialul Revolutiei Decembrie 1989 Timisoara. Fondatorul Asociatiei Jilava i-a acuzat pe chestorul Dumitru Sorescu si pe fosti si actuali comandanti ai Penitenciarului Jilava de maltratarea celor arestati in decembrie 1989. Pe lista rusinii mai apar Radu Mazare, Petre Roman si fostul presedinte Ion Iliescu, pe care revolutionarii il acuza ca a deturnat Revolutia si a ascuns adevarul despre cele intamplate acum 15 ani. Revolutionarii au afirmat ca au toata increderea ca Traian Basescu va actiona pentru aflarea adevarului si pentru demiterea celor compromisi, in primul rand a generalului Constantin Degeratu dar, daca acest lucru nu se va intampla, vor picheta Palatul Cotroceni. Revolutionarii i-au dat presedintelui un termen de doua saptamani pentru a lua primele masuri. Ei au mai cerut politicienilor sa nu se mai implice si sa lase Justitia sa-si faca datoria.

Ion M. IONITA

· Adevarul
Adevărul

· Alte știri de la e.fogarasi