Vineri, 14 Decembrie 2007 - 05:30 AM Aleg.RO: Basescu si Tariceanu si-au strans mana la semnarea Tratatului de reforma al UE

Publicat de: Ion Navalici

real_romaneasca     Toti liderii europeni au semnat, in timpul unei ceremonii desfasurate la manastirea Jeronimos din Lisabona, Tratatul de reforma al Uniunii Europene . Din partea Romaniei, semnatari au fost presedintele Traian Basescu, premierul Calin Popescu-Tariceanu si ministrul de Externe Adrian Cioroianu. Dupa semnare, cei trei si-au dat mana, felicitandu-se reciproc, in ciuda animozitatilor manifestate in ultima vreme intre ei. Dezghetul a inceput din momentul in care, cu mai multe zile in urma, basescu i-a transmis premierului Tariceanu invitatia de a calatori impreuna spre Lisabona, in acelasi avion. Ca n-a fost doar o invitatie de curtoazie o dovedeste si faptul ca miecuri seara, cu prilejul depunerii juramantului de invetire a noului ministru al Comunicatiilor, Karoly Borbely, presedintele Basescu si premierul Tariceanu au avut un scurt dialog cu zambetul pe buze. Presedintele l-a intrebat Tariceanu daca este prezent ministrul Agriculturii. "Nu este! Transmiteti-i felicitari! A miscat lucrurile la Agricultura. Va doresc numai bine, la revedere", a spus Basescu. Inainte de a iesi din sala, seful statului s-a oprit si, zambind, i-a spus premierului Tariceanu: "Domnul prim-ministru, ne vedem maine la 7.40. Plecam". Premierul, razand, i-a raspuns sefului statului: "Cam tarziu", la care seful statului a replicat, tot razand: "Da, cam tarziu". "Nu am o problema sa merg cu presedintele. Nu am avut in trecut si ori de cate ori mi-a propus sa mergem impreuna, am dat curs acestei invitatii. Cand Domnia Sa a considerat ca trebuie sa mearga singur din anumite motive, am gasit un mijloc de transport care sa ma duca la destinatie", a declarat apoi ziaristilor Tariceanu.

Drepturile cetatenilor Europeni

Tratatul, care contine Carta Drepturilor Fundamentale, constituie o versiune moderata a Constitutiei europene, care vizeaza crearea unei politici externe mai eficiente si o capacitate de decizie mai democratica.
Acesta stabileste, intr-un singur text, o serie de drepturi civile, politice, economice, sociale pe care le au cetatenii Europeni si toate persoanele cu rezidenta pe teritoriul Uniunii Europene - drepturi definite ca valori comune ale Uniunii. Obiectivul Cartei consta in asigurarea unei vizibilitati sporite a acestor principii, in vederea consolidarii protectiei drepturilor fundamentale, dupa schimbarile din societate, progresele sociale si evolutiile stiintifice.
Previziunile Cartei se aplica institutiilor, agentiilor europene si statelor membre doar cand aplica legea comunitara. Carta nu stabileste prerogative noi pentru Uniune. Daca Tratatul de la Lisabona va fi ratificat de toate Statele Membre, Curtea Europeana de Justitie va fi institutia care se va asigura de respectarea prevederilor Cartei, in intreaga Uniune.
Demnitate: demnitatea umana, dreptul la viata, dreptul la integritate, interzicerea torturii si a tratamentelor degradante sau inumane, interzicerea sclaviei si a muncii fortate;
Libertate: dreptul la libertate si securitate, respectarea vietii private si de familie, protectia datelor personale, dreptul la casatorie si la formarea unei familii, libertatea de gandire, de exprimare, de apartenenta religioasa, dreptul la informare, libertatea de asociere, libertatea artelor si a stiintelor, dreptul la educatie, libertatea de a alege o ocupatie si de a munci, libertatea de a incepe o afacere, dreptul la proprietate, dreptul la azil, protectie in caz de expulzare sau extradare;
Egalitate: egalitate in fata legii, nediscriminare, egalitate culturala, religioasa si lingvistica, diversitate, egalitate intre barbati si femei, drepturile copiilor, drepturile persoanelor in varsta, integrarea persoanelor cu disabilitati.
Solidaritate: drepturile lucratorilor la informare si consultare, dreptul la actiuni colective, dreptul la acces la serviciile de plasare, protectie in caz de demitere nejustificata, conditii corecte de munca, interzicerea folosirii copiilor pe piata muncii, protectia tinerilor la locul de munca si in viata profesionala si de familie, securitate si asistenta sociala, protectia consumatorilor, protectia mediului inconjurator, acces la servicii de sanatate si interes general.
Drepturile Cetatenilor : dreptul la vot si la participarea in alegerile pentru Parlamentul European, in alegerile municipale, dreptul la o buna administratie, la acces la documente, la Mediatorul European, la petitii, libertatea de miscare si de rezidenta, protectie consulara si diplomatica;
Justitie: dreptul la un proces corect, la prezumtia de nevinovatie, dreptul la aparare, dreptul la legalitate si proportionalitate in dosarele penale, dreptul de a nu fi judecat sau pedepsit de doua ori pentru aceeasi crima.

Realitatea Românească

· Alte știri de la Ion Navalici

Azi: Cea mai citită știre din sursa Realitatea Românească:

Basescu si Tariceanu si-au strans mana la semnarea Tratatului de reforma al UE | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii