Luni, 21 Martie 2005 - 11:30 AM Aleg.RO: Seculici: "Nu mi-e frica de functii!"

Publicat de: Bianca Toma, A.T.

evenimentulzilei In numai trei zile, Gheorghe Seculici a devenit, din presedinte al Consiliului Judetului Arad, ditamai vicepremierul. Multi spun ca nu veti face fata. Cum raspundeti?
Vreau sa va spun ca niciodata nu mi-a fost teama de functii. Cind am fost numit director la Proiect SA Arad, mi s-a spus acelasi lucru, ca n-o sa pot sa conduc o societate pentru ca pina atunci condusesem doar proiecte. Acum, societatea a ajuns sa fie una dintre cele mai bune din tara. De aceea, asa cum v-am spus, nu ma sperii.
Se inspira din democratia americana: "Uitati-va in Statele Unite"
Actualul vicepremier este unul dintre cei mai bogati oameni de afaceri din Arad. Totodata, despre firma in care a fost actionar si de pe urma careia a obtinut 320.000 de euro se vorbeste ca a fost abonata la lucrarile de proiectare pentru o serie de obiective publice ale Aradului. Relatia speciala cu primarul orasului, Gheorghe Falca - ginerele sau -, naste numeroase speculatii, pina la expresii de genul "clanul care a pus mina pe judet".
Sotia lui Seculici locuieste in Statele Unite si este membra activa a comunitatii neoprotestante, desi fostul presedinte al Consiliului Judetean Arad a ramas ortodox. Apartenenta religioasa a sotiei pare sa-i fi adus arhitectului Seculici lucrari la zeci de biserici baptiste ori neoprotestante din Arad si Timis. In perioada in care a fost in opozitie, a demascat afaceri ilegale ale unor membri ai PSD Arad, dar a fost si el tinta unor acuzatii legate de afaceri si contracte obtinute din bani publici.
Gheorghe Seculici este originar din judetul Sibiu si va implini peste o luna 52 de ani. Este ortodox, casatorit si are o fiica. Este de profesie architect, iar in 2001 s-a specializat, la Bucuresti, in restaurari. Are si pregtire de evaluator atestat, manager diplomat al Camerei de Comert (Viena 1994) si arhitect diplomat (Institutul de Arhitectura "Ion Mincu", Bucuresti, 1979). Este membru in Ordinul Arhitectilor Arad, Uniunea Arhitectilor Bucuresti si membru in Colegiul Director al Camerei de Comert si Industrie Arad. Pina in 1991 a lucrat la SC Proiect, firma la a carei privatizare a participat. A detinut un pachet important din actiunile aceasteia. SC Proiect SA Arad a avut contracte si negocieri cu institutiile publice din Arad pe proiecte importante: plan urbanistic la Arad si Moneasa sau proiectarea unui cartier de blocuri in municipiul Arad.
Blocuri de locuinte ANL pe firma lui Seculici
Fostul primar al Aradului, pesedistul Dorel Popa, a reclamat anul trecut intirzieri repetate la proiectul de constructii de locuinte prin ANL. Acesta a spus ca proiectantul acestei lucrari este firma Proiect SA Arad, condusa de Gheorghe Seculici, si a sustinut ca ANL ar fi respins priectele de constructie si a cerut refacerea lor. Seculici a infirmat motivele invocate de Popa pentru intirzierile la constructia blocurilor ANL si s-a plins, la rindul lui, de aminarile repetate la decontarea lucrarilor.
Dusman al palatelor tiganesti
De numele lui Gheorghe Seculici se leaga si majoritatea constructiilor bisericilor de cult neoprotestant din vestul tarii. El a realizat mai multe lucrari de interes public in domeniul arhitecturii: studiu privind reconversia Cetatii Aradului, Plan Urbanistic General al Municipiului Arad, proiectul pentru Biserica Baptista Lugoj, cu o capacitate de 1.500 de locuri, reparatia capitala si modernizarea Bisericii Penticostale Bujac, Biserica Penticostala Arad, Biserica Adventista Arad, blocuri de locuinte unicat P+8 (50 de apartamente). Ca architect, Seculici a refuzat de mai multer ori sa ia lucrari pentru asa-numitele palate tiganesti pe care le considera kitsch-uri ce nu reprezinta cultura romanilor.
Cumetria se poarta in SUA
Intrebat de un cotidian aradean despre nemultumirile legate de faptul ca familiile Seculici - Falca au ajuns sa conduca judetul, Gheorghe Seculici a apreciat ca numai romanii au astfel de perceptii. "Situatia este oarecum unica la noi, dar nu si in lume. Uitati-va cum este in Statele Unite, unde fostul presedinte Kennedy si-a numit fratele ministru al justitiei sau actualul presedinte Bush care are un frate guvernator", a declarat acesta.
Ginere vs socru
In 1995, Gheorghe Seculici a fost ales vicepresedinte al PD Arad, iar din februarie 1998 este presedintele Biroului Permanent Judetean al PD Arad. Timp de aproape zece ani a fost consilier local municipal si presedinte al Comisiei de urbanism. In cadrul acestei comisii s-a implicat in conservarea monumentelor istorice si de arhitectura. La alegerile locale din iunie 2004, Gheorghe Seculici a fost ales consilier judetean pe listele Partidului Democrat, iar la scurt timp a devenit presedintele Consiliului Judetean Arad, dupa ce a candidat impotriva predecesorului sau, pesedistul Caius Parpala. Este copresedinte al Aliantei D.A. Arad. Inainte de scrutinul de la locale de anul trecut, in PD Arad s-au facut alegeri pentru desemnarea unui candidat la Primaria orasului, in finala confruntindu-se Gheorghe Seculici cu ginerele sau Gheorghe Falca. Cistigator al postului de edil-sef a fost Falca.

(762 )

Evenimentul Zilei

· Alte știri de la Bianca Toma, A.T.

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Seculici: "Nu mi-e frica de functii!" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii