Miercuri, 25 Octombrie 2006 - 06:18 AM Aleg.RO: Viceprimarul orasului Petrila, cercetat pentru furt de semnal TV

Publicat de: Ziarul Gandul

Gândul Viceprimarul orasului Petrila, Dumitru Rascolean, a intrat in atentia organelor de cercetare penala, fiind acuzat de "furt de semnal TV", dupa ce a fost reclamat de reprezentantii firmei locale de televiziune prin cablu ca s-a racordat ilegal la retea, transmite corespondentul Mediafax .

Potrivit anchetatorilor, viceprimarul Rascolean a fost reclamat de reprezentantii firmei locale de televiziune prin cablu Ambavi Telecom Petrila ca este racordat ilegal la retea. In plangerea penala facuta de firma impotriva viceprimarului se precizeaza ca, in urma unei verificari de rutina pe teren, in localitatea Cimpa, angajatii societatii au depistat ca Rascolean este conectat la reteaua de televiziune fara sa aiba, insa, contract cu societatea. if(typeof(ord)=="undefined")ord=Math.random()*10000000000000000; document.write('); "Deplasandu-ne la fata locului, constatam ca intr-adevar la adresa respectiva exista cablu racordat, care se vede limpede ca nu este proaspat instalat. () Solicitand nota explicativa angajatei noastre de la punctul de incasare Lonea, aceasta sustine ca stie ca Rascolean Dumitru este instalat la TV cablu din perioada in care, pentru realizarea proiectului, am avut nevoie de aprobarea de trecere a retelei TV cablu peste linia ferata si acesta, avand functia de inginer sef la EM Lonea, a conditionat aprobarea in schimbul racordarii gratuite la TV cablu", se arata in plangerea semnata de Dorel Lupsa, reprezentantul SC Ambavi Telecom.

In plangerea trimisa Politiei, reprezentantii firmei de televiziune prin cablu solicita o expertiza cu privire la vechimea racordarii cablului la retea. Comandantul Politiei Petrila, Titel Bragaru, a declarat ca pe numele viceprimarului a fost inregistrat, in 19 octombrie, un dosar de cercetare penala, pentru infractiunea de "furt de semnal". Potrivit lui Bragaru, cercetarile sunt coordonate de procurorii Parchetului Judecatoriei Petrosani.

Contactat telefonic de corespondentul Mediafax, viceprimarul Dumitru Rascolean a sustinut ca nu stie ca este cercetat pentru o astfel de infractiune si ca are contract cu firma respectiva. "Eu nu cunosc despre o astfel de cercetare. Am contract pentru cablu si internet de la inceputul lunii octombrie, dar nu pot sa spun cat costa deoarece de aceste lucruri se ocupa sotia mea", a spus viceprimarul.

Viceprimarul Dumitru Rascolean, care este vicepresedintele organizatiei judetene a PSD Hunedoara, s-a mai aflat, recent, in centrul unui scandal legat de modalitatea de sustinere a unui examen de masterat. El a fost acuzat ca ar fi promovat un examen de masterat cu nota maxima fara, insa, sa fie prezent in sala. De asemenea, Rascolean a mai fost acuzat si de faptul ca a folosit masina de serviciu a Primariei Petrila pentru a participa la o actiune politica, fiind surprins cu steagurile PSD arborate in autoturism. (Mediafax)

(524 )

Gândul

· Alte știri de la Ziarul Gandul