Marți, 17 Octombrie 2006 - 06:13 AM Aleg.RO: Primarii maghiari "se unesc" în noiembrie

Publicat de: Radu GEORGE

AMOS News Ședința de constituire a asociației administrațiilor locale sub denumirea "Uniunea pentru Ținutul Secuiesc” va avea loc, cel mai probabil, la jumătatea lunii noiembrie. Președintele Consiliului Județean Covasna, Demeter Janos, care a fost mandatat de către conducerea UDMR să se ocupe de organizarea acestei asociații, a declarat că a fost finalizat proiectul de statut, fiind trimis, la sfârșitul săptămânii trecute, tuturor primarilor implicați în proiect.

Primarii au la dispoziție trei zile pentru a analiza statutul și pentru a se consulta cu consilierii locali, urmând să transmită, în decursul acestei săptămâni, observațiile privind acest document. Potrivit lui Demeter Janos, fiecare primar va primi un mandat din partea consiliului local pentru a-l reprezenta la ședința de constituire.

Conform sursei citate, ședința de constituire va avea loc, probabil, la jumătatea lunii noiembrie, iar până atunci toate consiliile locale vor adopta o hotarâre în acest sens. Primarii și viceprimarii de origine maghiară din așa-zisul ºinut Secuiesc au adoptat, la 23 septembrie, la Miercurea Ciuc, în numele comunităților lor, declarația de intenție privind obținerea prin mijloace legale a formelor de autonomie cuprinse în programul UDMR, incluzând și autonomia teritorială.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Radu GEORGE

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Primarii maghiari "se unesc" în noiembrie | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii