Joi, 05 Octombrie 2006 - 05:34 AM Aleg.RO: Un deputat PC avertizează asupra pericolului îmbătrânirii populației României

Publicat de: Paul PREDA

AMOS News "Recenta avertizare a Fondului Organizației Națiunilor Unite pentru Populație (UNFPA), potrivit căreia schimbările demografice prin care va trece România în următoarea perioadă reprezintă un îngrijorător semnal de alarmă pentru noi toți, inclusiv pentru clasa politică", a subliniat într-o declarație politică vicepreședintele Partidului Conservator, deputatul Cornelia Ardelean. Parlamentarul de Arad a atras atenția asupra faptului că îmbătrânirea populației țării „va determina apariția unor fenomene extrem de periculoase pentru societate, unul dintre ele fiind chiar perspectiva pierderii identității culturale și naționale”.

„Consider că nu mai putem să stăm cu mâinile în sân și să asistăm nepăsători la modificările negative ale structurii populației României. Creșterea speranței de viață, migrația externă, mai ales a forței de muncă tinere, precum și natalitatea scăzută, vor face ca în anul 2050 România să numere doar 16 milioane de oameni, din care mai mult de jumătate vor fi de peste 60 de ani. Reducerea procentului populației active, în condițiile în care sporul natural va continua să fie defavorabil, va conduce la o realitate greu de stăpânit pentru o societate normală. Practic, peste nici 50 de ani, un adult român va trebui să muncească în asemenea grad încât să plătească pentru pensiile, alocațiile și serviciile de sănătate și de educație a altor nouă persoane”, a apreciat Cornelia Ardelean.

Președintele PC Arad a mai afirmat că o astfel de situație dramatică este de evitat, deoarece aceasta presupune în timp redimensionarea și restructurarea unor domenii primordiale ale societății, precum sănătatea, educația și asigurările sociale. Cornelia Ardelean a adăugat că România se va confrunta cu transformări radicale, care trebuie însă făcute în favoarea nevoilor tuturor categoriilor de vârstă, cu eforturi bugetare considerabile, în așa fel încât să se încurajeze viața activă.

„Paleta problematicilor pe care le implică fenomenul de îmbătrânire a populației este extrem de complexă, iar politicienilor le revine misiunea de a lua din timp măsurile de prevenire, prin proiecte legislative concrete, care să stimuleze creșterea și dezvoltarea armonioasă a copiilor. De asemenea, familiile trebuie să fie încurajate în demersul deloc ușor al continuității, prin crearea unor condițiilor socio-economice stimulante. Este cazul să conștientizăm aceste realități la adevărata lor dimensiune, pentru a evita eventualele reproșuri de mai târziu ale românilor, care ar putea acuza pe bună dreptate întreaga clasă politică pentru dezinteres și nepăsare”, se arată în finalul declarației politice a deputatului Cornelia Ardelean.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Paul PREDA

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Un deputat PC avertizează asupra pericolului îmbătrânirii populației României | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii