Vineri, 11 Martie 2005 - 10:00 AM Aleg.RO: “Suntem aliatul dumneavoastra si poporul roman nu trebuie sa se mai ingrijoreze pentru securitatea sa”

Publicat de: O. Voinea

cronicaromana Presedintele SUA, George W. Bush, s-a aratat miercuri impresionat de presedintele Romaniei, Traian Basescu, in urma convorbirii pe care a avut-o cu acesta timp de o jumatate de ora la Casa Alba si care le-a permis sa discute pe marginea relatiilor bilaterale romano-americane, precum si cu privire la problemele regiunii Marii Negre. “Sunt impresionat de presedintele tarii dvs. si va sunt recunoscator pentru prietenia dvs. Romania s-a dovedit un aliat ferm al libertatii” - acestea au fost cuvintele cu care si-a inceput presedintele american declaratia de presa ce a urmat convorbirii cu seful statului roman. “Apreciez sfaturile presedintelui Romaniei, judecatile sale. Este o persoana care trebuie ascultata in probleme precum Republica Moldova si vecinatatea acesteia”, a subliniat liderul de la Casa Alba.
Bush a precizat ca l-a intrebat pe seful statului roman cu ce anume il poate ajuta pentru extinderea democratiei in zona Marii Negre, in masura in care democratizarea tarilor din regiune inseamna si asigurarea pacii in aceasta zona. George W. Bush a afirmat ca Traian Basescu are o viziune clara asupra modului in care regiunea Marii Negre, lumea, in general, poate deveni mai pasnica. Presedintele american s-a aratat totodata impresionat de campania initiata de seful statului roman in ceea ce priveste eradicarea coruptiei la nivel guvernamental. “Presedintele si-a luat un angajament ferm in aceasta privinta. El crede in transparenta si in statul de drept si acest lucru este foarte important pentru companiile americane care cauta un loc unde sa investeasca. Noi credem ca nu sunt numai vorbe, ci si fapte”, a declarat George W. Bush.
Presedintele Bush a subliniat ca Romania este un aliat special al SUA in regiunea Marii Negre si s-a angajat sa colaboreze cu tara noastra pentru asigurarea pacii si stabilitatii in zona. “Consider Romania un aliat special al SUA deoarece impartasim aceleasi valori: drepturile omului, demnitatea umana, statul de drept, transparenta, lupta impotriva coruptiei. El si-a amintit si cu acest prilej de vizita la Bucuresti din noiembrie 2002 si de aparitia curcubeului cu prilejul discursului rostit in Piata Revolutiei. Pe de alta parte, presedintele Statelor Unite a asigurat poporul roman ca SUA sunt aliatul Romaniei si ca nu trebuie sa se ingrijoreze pentru securitatea sa. In conferinta de presa comuna organizata in Biroul Oval dupa convorbirile avute cu Traian Basescu, presedintele american a explicat ca SUA, prin intermediul NATO, dar si prin tratate bilaterale, sunt angajate in securitatea popoarelor prietene. Poporul roman trebuie sa stie ca au trecut zilele cand fortele straine il puteau ameninta, fiind lipsit de ajutor, a spus Bush. “Este important pentru o societate sa recunoasca faptul ca are aliati suficient de puternici care sa-i permita sa se dezvolte, sa treaca de la un regim de dictatura la o societate libera”, a apreciat Bush. “Aceasta este o relatie speciala, bazata pe valori comune, sunt onorat sa il numesc pe presedintele Romaniei prietenul meu si sunt mandru sa numesc Romania un aliat puternic al SUA”, a repetat presedintele american in incheierea declaratiilor sale de presa.
Seful statului roman a insistat in mod particular asupra regimului vizelor la care sunt supusi in prezent cetatenii romani care calatoresc in SUA si a afirmat ca Romania trebuie sa fie inclusa in aceeasi foaie de parcurs ca si Polonia sau Slovacia in privinta liberalizarii regimului vizelor. Traian Basescu a precizat ca a discutat cu George W. Bush si cu privire la amplasarea unor baze militare americane pe teritoriul Romaniei, insa a evitat sa faca vreo precizare referitor la rezultatul acestor convorbiri.

Traian Basescu a solicitat FMI un deficit bugetar mai mare

Presedintele Traian Basescu s-a intalnit miercuri, la Washington, cu directorul general al Fondului Monetar International, Rodrigo Rato, prilej cu care seful statului a subliniat ca Romania are nevoie de un deficit bugetar mai mare decat cel de 0,4% din PIB dorit de FMI pentru incheierea acordului cu tara noastra.
Reprezentantii FMI au primit miercuri scrisoarea de intentie a ministrului Finantelor, Ionut Popescu. “Am sustinut ideea ca putem functiona si cu un deficit mai mare decat deficitul de 0,4. Expertii FMI vor analiza scrisoarea, vor veni la Bucuresti, sa speram ca vom incheia acordul. Eu sunt optimist”, a declarat presedintele Basescu la finalul intalnirii. Guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, Mugur Isarescu, care a luat parte la aceste discutii, alaturi de Traian Basescu si Theodor Stolojan, si-a exprimat, la randul sau, opinia ca se va ajunge, in cele din urma, la un compromis. Isarescu a precizat ca exista inca diferente legate de evaluarea masurilor pe care le propune Guvernul, in contextul in care presedintele Traian Basescu doreste introducerea acestor masuri, inclusiv din considerente de timp.
“Reforma fiscala efectuata in Romania este o reforma majora si aici apar multe incertitudini pentru FMI. Preocuparea FMI este ca economia se supraincalzeste si, in aceste conditii, tendinta deficitelor, mai ales a celor externe, este sa se mareasca si sa nu mai fie controlate. Aceasta este temerea lor si este si temerea noastra. S-au luat masurile necesare, insa deosebirile acum constau in marimea acestei ajustari fiscale care a fost gandita”, a afirmat Mugur Isarescu.

Cronica Română

· Alte știri de la O. Voinea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

“Suntem aliatul dumneavoastra si poporul roman nu trebuie sa se mai ingrijoreze pentru securitatea sa” | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii