Vineri, 03 Februarie 2006 - 06:50 AM Aleg.RO: Primari nemteni, amendati

Publicat de: Catalin Coca

7plus Primari nemteni, amendati
Cîtiva primari si consilieri locali din comune ale judetului Neamt sînt urmariti penal de catre ofiterii Serviciului pentru Investigarea Fraudelor al I .P.J. Neamt, pentru abuz în serviciu contra intereselor publice, fals intelectual si uz de fals. Iulian Alexandru C., în vîrsta de 55 de ani si Ioan B., în vîrsta de 54 de ani, respectiv presedinte si vicepresedinte ai unei fundatii cu sediul în Pascani, judetul Iasi, au propus unor primari si consilieri sa beneficieze de finantari nerambursabile, acordate de un grup de investitii financiare din Antigua - Indiile de Vest, destinate extinderii retelelor de gaze naturale în unele din localitatile judetului Neamt. Astfel, în perioada noiembrie 2004 - martie 2005, cinci primari au transferat, în mod ilegal si fara documente justificative, din bugetele locale, peste 80.000 dolari S.U.A., în contul unei societati înfiintate de Iulian Alexandru C., suma care ulterior a fost virata în contul unei alte societati din Statele Unite ale Americii, pretinsa a fi reprezentant al finantatorului din Antigua - Indiile de Vest. Anchetatorii au precizat ca Iulian Alexandru C. si Ioan B. i-au determinat pe aceiasi primari sa obtina, cu titlu de împrumut, înca 130.000 dolari americani, bani care au ajuns în conturile aceleiasi societati din Statele Unite ale Americii. Aceasta suma a fost garantata de Constantin S., primarul comunei Ceahlau, prin ipotecarea unui teren de 32,8 hectare, scos abuziv din domeniul public al Primariei. Pîna în prezent, nu a fost finantata nici o lucrare din cele preconizate iar sumele de bani nu au fost returnate de catre societatea din S.U.A, existînd premisele comiterii unei înselaciuni de proportii. Politistii nu au dezvaluit numele celorlalti primari si consilieri locali implicati în aceasta "afacere" dar au precizat ca suspectii sînt cercetati în stare de libertate, de catre procurorii de la Parchetul de pe lînga Tribunalul Neamt.

7 Plus

· Alte știri de la Catalin Coca

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

Primari nemteni, amendati | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii