Antonescu Gh. George Crin Laurențiu |
|||
Constantinescu Florin Vicepreședinte |
Dumitrescu Cristian-Sorin Vicepreședinte |
Moga Nicolae
Vicepreședinte |
Nistor G. Vasile
Vicepreședinte |
Barbu Tudor
Secretar |
Rotaru Ion
Secretar |
Oprea Mario-Ovidiu Secretar |
Pereș A. Alexandru
Secretar |
Chelaru I. Ioan Chestor |
Nicoară Marius-Petre
Chestor |
Verestóy Attila
Chestor |
Pelican Dumitru
Chestor |
1. Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări
Chiuariu Tudor-Alexandru, Președinte
grup PNL
Greblă Toni, Vicepreședinte
grup PSD
Federovici Doina-Elena, Secretar
grup PSD
Grapă Sebastian, Membru
grup PNL
Boboc Cătălin, Membru
grup PNL
Tișe Alin-Păunel, Membru
grup PD-L
Olosz Gergely, Membru
grup UDMR
Dincă Mărinică, Membru
grup PD-L
Chelaru I. Ioan, Membru
grup PSD
Miron Vasilica-Steliana, Membru
grup PP-DD
Donțu Ovidiu-Liviu, Membru
grup PSD
2. Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital
Nicula Vasile-Cosmin
Președinte
grup PSD
Dumitrescu Iulian
Vicepreședinte
grup PNL
Badea Leonardo
Secretar
din data de 04.02.2013
grup PSD
Popa Constantin
Membru
grup PP-DD
Isăilă Marius-Ovidiu
Membru
grup PD-L
Bota Marius-Sorin-Ovidiu
Membru
grup PSD
Bălu Marius
Membru
grup PD-L
Mora Ákos-Daniel
Membru
grup PNL
Vegh Alexandru
Membru
grup UDMR
Arcaș I. Viorel
Membru
grup PSD
Ehegartner Petru
Membru
grup PNL
3. Comisia economică, industrii și servicii
Iliescu Lucian
Președinte
grup PNL
Belacurencu Trifon
Vicepreședinte
grup PSD
Mihai Neagu
Secretar
grup PC
Mihăilescu Petru-Șerban
Membru
grup PSD
Tudor Doina-Anca
Membru
grup PNL
Chiru Gigi Christian
Membru
grup PD-L
Agrigoroaei Ionel
Membru
grup PP-DD
Constantinescu Florin
Membru
grup PSD
Pașca Liviu-Titus
Membru
grup PNL
Oprea Ștefan-Radu
Membru
grup PSD
Ariton Ion
Membru
grup PD-L
4. Comisia pentru agricultură, silvicultură și dezvoltare rurală
Saghian Gheorghe
Președinte
grup PSD
Niță Mihai
Vicepreședinte
grup PC
Tánczos Barna
Secretar
grup UDMR
Pereș A. Alexandru
Membru
grup PD-L
Tămagă Constantin
Membru
grup PSD
Luchian Dragoș
Membru
grup PNL
Duruț Aurel
Membru
grup PSD
Tomoiagă Ștefan-Liviu
Membru
grup PNL
Păunescu Teiu
Membru
grup PP-DD
Silistru Doina
Membru
grup PSD
Marian N. Dan-Mihai
Membru
grup PD-L
Nițu Remus-Daniel
Membru
grup PNL
5. Comisia pentru politică externă
Filip Petru
Președinte
grup PSD
Mutu Gabriel
Vicepreședinte
grup PSD
Ardelean Ben-Oni
Secretar
grup PNL
Ungureanu Mihai-Răzvan
Membru
grup PD-L
Valeca Șerban Constantin
Membru
grup PSD
Florian Daniel Cristian
Membru
grup PD-L
Solomon Antonie
Membru
grup PP-DD
Voinea St. Florea
Membru
grup PSD
Durbacă Eugen
Membru
grup PC
Popescu-Tăriceanu I. Călin-Constantin-Anton
Membru
grup PNL
Ciorbea Victor
Membru
grup PNL
6. Comisia pentru administrație publică, organizarea teritoriului și protecția
mediului
Vâlcov Darius-Bogdan
Președinte
grup PSD
Popa Ion
Vicepreședinte
grup PNL
Fifor Mihai-Viorel
Secretar
grup PSD
Deneș Ioan
Membru
grup PNL
Grigoraș Viorel
Membru
grup PNL
Chiriac Viorel
Membru
grup PSD
Purec Ion-Simeon
Membru
grup PP-DD
Moga Nicolae
Membru
grup PSD
Klárik László-Attila
Membru
grup UDMR
Cadăr Leonard
Membru
grup PD-L
Volosevici Andrei-Liviu
Membru
grup PD-L
7. Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională
Dobrițoiu Corneliu
Președinte
grup PNL
Stuparu Timotei
Vicepreședinte
grup PSD
Barbu Tudor
Secretar
grup PP-DD
Igaș Constantin-Traian
Membru
grup PD-L
Tătaru Dan
Membru
din data de 04.02.2013
grup PSD
Obreja Marius-Lucian
Membru
din data de 04.02.2013
grup PNL
Popescu Dumitru-Dian
Membru
grup PNL
Blaga Vasile
Membru
grup PD-L
Sârbu Ilie
Membru
grup PSD
Oprea M. Gabriel
Membru
grup PSD
8. Comisia pentru muncă, familie și protecție socială
Pop Liviu-Marian
Președinte
grup PSD
Cotescu Marin-Adrănel
Vicepreședinte
grup PNL
Volosevici Andrei-Liviu
Secretar
grup PD-L
Cristina Ioan
Membru
grup PNL
Cordoș Alexandru
Membru
grup PSD
Vochițoiu Haralambie
Membru
grup PP-DD
Frătean Petru-Alexandru
Membru
grup PSD
Țapu Nazare Eugen
Membru
grup PNL
Pataki Csaba
Membru
grup UDMR
Coca Laurențiu Florian
Membru
grup PSD
Jipa F. Florina-Ruxandra
Membru
grup PP-DD
9. Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport
Andronescu D. Ecaterina
Președinte
grup PSD
Burlea Marin
Vicepreședinte
grup PNL
Oprea Dumitru
Secretar
grup PD-L
Popescu Corneliu
Membru
grup PP-DD
Neculoiu Marius
Membru
grup PNL
Anghel Cristiana-Irina
Membru
grup PC
Markó Béla
Membru
grup UDMR
Stuparu Timotei
Membru
grup PSD
Dumitrescu Cristian-Sorin
Membru
grup PSD
Barbu Daniel-Constantin
Membru
grup PNL
Croitoru Cătălin
Membru
grup PSD
10. Comisia pentru sănătate publică
Luchian I. Ion
Președinte
grup PNL
Popa Florian
Vicepreședinte
grup PSD
Bodog Florian-Dorel
Secretar
grup PSD
Cristache Iulian
Membru
grup PP-DD
Rotaru Ion
Membru
grup PSD
Duruț Aurel
Membru
grup PSD
Secășan Iosif
Membru
grup PNL
László Attila
Membru
grup UDMR
Ichim Paul
Membru
grup PNL
Stoica Ștefan
Membru
grup PP-DD
Todirașcu Valeriu
Membru
grup PD-L
11. Comisia pentru cultură, artă și mijloace de informare în masă
Severin Georgică
Președinte
grup PSD
Pașcan Emil-Marius
Vicepreședinte
grup PD-L
Ilieșiu Sorin
Secretar
grup PNL
Drăghici Damian
Membru
grup PSD
László Attila
Membru
grup UDMR
Vasiliev Marian
Membru
grup PP-DD
Mazăre Alexandru
Membru
grup PSD
Roșca-Stănescu Sorin-Ștefan
Membru
grup PNL
Câmpeanu Mariana
Membru
din data de 04.02.2013
grup PNL
Firea Gabriela
Membru
grup PSD
Rogojan Mihai-Ciprian
Membru
grup PD-L
12. Comisia pentru drepturile omului, culte și minorități
Biró Rozalia-Ibolya
Președinte
grup UDMR
Bădălău I. Niculae
Vicepreședinte
grup PSD
Tătaru Nelu
Secretar
din data de 04.02.2013
grup PNL
Drăghici Damian
Membru
grup PSD
Boeriu R-V. Valeriu-Victor
Membru
grup PNL
Popa Nicolae-Vlad
Membru
grup PD-L
Hașotti S. Puiu
Membru
grup PNL
Pavel Marian
Membru
grup PSD
Lazăr Sorin-Constantin
Membru
grup PSD
Iovescu Ioan
Membru
grup PP-DD
Butnaru Florinel
Membru
grup PP-DD
13. Comisia pentru egalitatea de șanse
Vasiliev Marian
Președinte
grup PP-DD
Pop Gheorghe
Vicepreședinte
grup PSD
Nițu Remus-Daniel
Secretar
grup PNL
Deneș Ioan
Membru
grup PNL
Butunoi Ionel-Daniel
Membru
grup PSD
Rogojan Mihai-Ciprian
Membru
grup PD-L
Ioniță Dan-Aurel
Membru
grup PP-DD
Suciu Matei
Membru
grup PSD
Silistru Doina
Membru
grup PSD
Cotescu Marin-Adrănel
Membru
grup PNL
Rădulescu Cristian
Membru
grup PD-L
14. Comisia pentru privatizare și administrarea activelor statului
Banias Mircea-Marius
Președinte
grup PC
Olosz Gergely
Vicepreședinte
grup UDMR
Calcan Valentin-Gigel
Secretar
din data de 04.02.2013
grup PSD
Zisu Ionuț-Elie
Membru
grup PNL
Ghilea Găvrilă
Membru
grup PD-L
Coste Marius
Membru
grup PP-DD
Păran Dorin
Membru
grup PNL
Toma Ion
Membru
grup PSD
Neagu Nicolae
Membru
grup PNL
Bereanu Neculai
Membru
grup PSD
Mohanu Nicolae
Membru
grup PSD
15. Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții
Flutur Gheorghe
Președinte
grup PD-L
Dumitrescu Florinel
Vicepreședinte
grup PP-DD
Bodea Cristian-Petru
Secretar
grup PNL
Nicoară Marius-Petre
Membru
grup PNL
Oprea Mario-Ovidiu
Membru
grup PNL
Nasta Nicolae
Membru
grup PNL
Nicolae Șerban
Membru
grup PSD
Bumbu Octavian-Liviu
Membru
grup PSD
Șova Dan-Coman
Membru
grup PSD
Marian Valer
Membru
grup PSD
Pelican Dumitru
Membru
grup PC
16. Comisia pentru regulament
Ghișe Ioan
Președinte
grup PNL
Miron Vasilica-Steliana
Vicepreședinte
grup PP-DD
Mihăilescu Petru-Șerban
Secretar
grup PSD
Popa Nicolae-Vlad
Membru
grup PD-L
Klárik László-Attila
Membru
grup UDMR
Durbacă Eugen
Membru
grup PC
17. Comisia pentru afaceri europene
Boagiu C. Anca-Daniela
Președinte
grup PD-L
Popa Mihaela
Vicepreședinte
grup PNL
Mihai Cristian-Dănuț
Secretar
grup PP-DD
Nistor G. Vasile
Membru
grup PC
Tătaru Dan
Membru
grup PSD
Dobra Dorin-Mircea
Membru
grup PNL
Teodorovici Eugen-Orlando
Membru
grup PSD
Geoană Mircea-Dan
Membru
grup PSD
Motoc Octavian
Membru
grup PNL
Crețu Gabriela
Membru
grup PSD
18. Comisia romanilor de pretutindeni
Marin Nicolae
Președinte
grup PP-DD
Badea Viorel-Riceard
Vicepreședinte
grup PD-L
Anghel Adrian
Secretar
grup PSD
Bujor Dumitru-Marcel
Membru
grup PP-DD
Neculoiu Marius
Membru
grup PNL
Mocanu Victor
Membru
grup PSD
Vosganian Varujan
Membru
grup PNL
Popa Mihaela
Membru
din data de 12.02.2013
grup PNL
Mitu Augustin-Constantin
Membru
grup PSD
Corlățean Titus
Membru
grup PSD
Jipa F. Florina-Ruxandra
Membru
grup PP-DD