Încă un secretar de stat eliberat din funcție de premierul Tăriceanu [1]

Primul-ministru Călin Popescu-Tăriceanu a semnat ieri următoarele decizii:

ü Ioan Roman a fost eliberat din funcția de secretar de stat la Ministerul Sănătății

ü Virgil Păunescu a fost numit în funcția de secretar de stat la Ministerul Sănătății

Primul-ministru a semnat și Decizia privind aprobarea componenței nominale a Comisiei pentru managerii publici.

Din Comisie fac parte: Elena Ciocan de la MAI, Sorin Ioniță - Unitatea Centrală pentru Reforma Administrației Publice, Mihaela Cristina Cerchez - Agenția Națională a Funcționarilor Publici, Cristina Bitea - Institutul Național de Administrației, Adrian Gorun - Ministerul Educației și Cercetării, Mirela Șițoiu - Ministerul Finanțelor Publice, Ion Gibescu - Ministerul Muncii, Solidarității Sociale și Familiei, Florentina Gheorghe - Ministerul Integrării Europene, Armenia Androniceanu - Cancelaria Primului-Ministru, Marta Maria Rotaru - Secretariatul General al Guvernului, Teodor Victor Alistar - Asociația Română pentru Trasparență "Transparency International Romania", Cristian Pârvulescu - Asociația "Pro Democrația", Daniel Budurescu - Federația Autorităților Locale din România, Valer Suciu - Federația Națională a Sindicatelor din Administrația Publică Locală, Florian Costache - Patronatul Național Român, Marius Profiroiu - Asociația Școlilor și Institutelor de Administrație Publică, Răzvan Cornețeanu - Ringier România SRL.

Pe durata derulării proiectelor din domeniul reformei funcției publice din administrația publică, finanțate prin programul PHARE, se aprobă completarea componenței nominale cu doi membri, dintre cei trei experți din state ale Uniunii Europene, conform nominalizării făcute de către echipa de asistență tehnică a proiectului PHARE RO "Dezvoltarea unui corp de manageri publici profesioniști. Pe lista experților se regăsesc Yvon Olivier, Inspectoratul General de Finanțe Ministerul Economiei, Finanțelor și Industriei, Franța, Margaret Prythergch, Consiliul de selecție pentru funcția publică, Marea Britanie, Alastair Nicolson, Consultant independent pentru funcția publică din Marea Britanie.

Un membru al Comisiei pentru manageri publici, aflat în imposibilitate de a participa la una din ședințele acesteia, situație a încălca cvorumul minim de ședință, poate da, în mod excepțional, mandat personal de reprezentare unei alte persoane care îndeplinește criteriile legale de eligibilitate și care are acordul persoanei juridice care a nominalizat membrul în cauză.

Aceste decizii aparțin Primului-Ministru și nu sunt luate în ședință de Guvern.

Alte știri:

<A class=pn-normal href="http://www.informatia.ro/Article112630.phtml"><FONT color=#006699>Tăriceanu: 'Justiția trebuie să asigure credibilitate României'
Data publicării: 30 Sep 2005 - 15:40

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=8484&titlu=Inca_un_secretar_de_stat_eliberat_din_functie_de_premierul_Tariceanu