PSD cere ajutorul societatii civile [1]

Liderul PSD, Mircea Geoana, a propus, ieri, realizarea unui "Acord pentru reforma politica", prin care partidele, societatea civila, mediile socio-profesionale sa formuleze propuneri de modificare a Regulamentelor Senatului si Camerei Deputatilor, in sensul cresterii transparentei activitatii parlamentare.

Mai multe organizatii ale societatii civile au propus ca, la modificarea Regulamentelor Camerei Deputatilor si Senatului, sa fie introdus votul nominal atat in plen, cat si in comisii, apreciind ca "disproportionata" atentia acordata schimbarii presedintilor celor doua Camere. "Suntem de acord cu verdictul reprezentantilor societatii civile, potrivit caruia actualele discutii legate de modificarea acestor regulamente sunt motivate de dorinta de a regla dispute politice care vizeaza confortul aritmetic al masinii de vot si nu urmaresc o schimbare de esenta la nivelul clasei politice", se arata intr-o declaratie a liderului social-democrat. Geoana adreseaza un apel partidelor politice parlamentare si neparlamentare, organizatiilor societatii civile, sindicatelor si cetatenilor, in general, sa se mobilizeze si "sa isi dea mana pentru a transforma din temelii sistemul politic romanesc", apreciind ca aceasta este singura solutie pentru a reface legatura dintre politica si cetateni si dintre stat si contribuabilii sai. Apelul liderului PSD urmareste, de fapt, sa salveze fotoliile presedintilor Camerei Deputatilor si Senatului, Adrian Nastase si Nicolae Vacaroiu.
Publicat de : M. S.
Data publicării: 29 Aug 2005 - 08:37

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=7261&titlu=PSD_cere_ajutorul_societatii_civile