UDMR, concluzii dupa consultarile cu Iohannis [1]

UDMR a venit la consultarile cu presedintele Klaus Iohannis

. Delegatia UDMR a fost compusa din liderul Uniunii, Kelemen Hunor, presedintele Consiliului Reprezentantilor Unionali, Rozalia Biro, si presedintele executiv al UDMR, Kovacs Peter.

Înainte de consultarile cu reprezentantii UDMR, seful statului a mai avut intalniri cu reprezentantii PNL si USR.

Presedintele Iohannis mai are consultari miercuri cu PMP si cu grupul minoritatilor nationale din Camera Deputatilor.

PSD si ALDE au absentat de la consultarile convocate de presedintele Iohannis cu privire la formarea Guvernului.

”A fost un rezultat asteptat. Pentru noi este important sa gasim parteneri in Parlamentul Romaniei, in noua configuratie, parteneri in dorinta de a pune in aplicare cele mai importante elemente din programul nostru politic. Nu cautam fotolii ministeriale, nu cautam functii, cautam parteneri pentru a pune in aplicare dezideratele cele mai importante atunci cand vorbim de reforme, reforma constitutionala, reforma administrativa, reforma in educatie. Daca vorbim de celelelate aspecte, de locuri de munca, de probleme sociale, in Guvern trebuie sa se tina cont de nevoile societatii (...)Trebuie sa redam Parlamentului rolul necesar, altfel societatea nu va avea incredere, oamenii nu vor avea incredere in Parlament si o democratie puternica, un stat de drept adevarat inseamna si un Parlament puternic si credibil”, a declarat Kelemen Hunor dupa consultarile cu Klaus Iohannis.

Data publicării: 15 Dec 2016 - 05:33

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=57985&titlu=UDMR__concluzii_dupa_consultarile_cu_Iohannis