N-o sa auziti: „Presedintele Romaniei la telefon!“ [1]

Niciodata Romania nu a fost atat de dependenta de justitie ca acum, cand mai sunt doar cateva luni pana la raportul de tara al UE.

Tocmai de aceea, magistratii romani au primit de Ziua Justitiei un cadou insolit - reprosurile presedintelui Basescu si totodata apelul acestuia catre reprezentantii legii pentru a nu transforma intr-un esec destinul european al tarii.

In loc de laude sau felicitari cu aceasta ocazie, magistratii s-au foit stingheriti pe scaune cand au auzit ca pe umerii lor apasa povara grea a aderarii, de vreme ce nici pana acum nu au reusit sa convinga forurile europene de independenta si reforma sistemului de justitie.

„A fost o pre-evaluare acum 2-3 saptamani si sa stiti ca daca nu se schimba lucrurile rapid pana in luna octombrie, Justitia nu va trece cu un calificativ acceptabil Raportul de tara si pe umerii dumneavoastra, din punct de vedere profesional, pe ai mei, din punct de vedere politic, va apasa esecul intrarii Romaniei in UE la 1 ianuarie 2007“, le-a spus presedintele Basescu magistratilor, de Ziua Justitiei.

Basescu le-a spus oamenilor legii ca ei sunt cei care vor decide „intrarea sau am?narea intrarii Rom?niei in Uniunea Europeana, la 1 ianuarie 2007“, viitorul raport de tara fiind organic legat de progresele necesare in justitie si domeniul concurentei.

Potrivit sefului statului, singura problema pe care Guvernul nu o poate controla administrativ si pentru care nu i se poate reprosa lipsa de performanta este tocmai justitia. „Justitia este, de departe, sectorul problema. Este singurul pe care Guvernul nu poate actiona, este singurul care, prin propria constiinta, trebuie sa rezolve lucrurile“, a declarat Basescu.

Presedintele a atacat problema independentei justitiei recomandandu-le magistratilor sa-si faca treaba fara sa mai ia seama de ingerenta posibila a factorului politic. „Stiu ca inca va imaginati ca ar exista politicul ce ar influenta cariera dumneavoastra, soarta dumneavoastra, daca nu dati o solutie favorabila unui grup sau altul. Va garantez ca sunteti independenti si ca nimeni nu se atinge de dumneavoastra, indiferent ce solutie dati“, a sustinut Basescu, adaugand ca nimeni din magistratura nu va ridica receptorul ca sa auda „Presedintele Romaniei la telefon“.

Seful statului a criticat lipsa de performanta de care judecatorii dau dovada, fie prin tergiversarea proceselor, fie prin emiterea unor sentinte cu substrat politic.“ Fie ca sunt cazuri comerciale, fie penale, int?rzierea la nesf?rsit a solutiilor nu face dec?t sa ajute la punerea etichetei: justitie neperformanta. Degeaba faceti dreptate in materia restituirii proprietatii sau a revendicarilor dupa 12 ani. Prin procesul de tergiversare de multe ori purtam oamenii pe drumuri de nu-i mai prinde in viata solutia corecta“, a mai spus Basescu.

In viziunea sa, justitia, prin inertia si refuzul sistemului si concurenta, prin faptul ca „nu am invatat suficient ce inseamna concurenta intr-o economie de piata“, reprezinta principalii factori favorizatori pentru activarea clauzei de salvgardare. La randul sau , ministrul de resort, Monica Macovei, a urat justitiei „sa fie independenta si responsabila si sa-si asume independenta, sa stie ce sa faca cu ea“.

Alaturi de presedinte si ministrul Justitiei au mai vorbit procurorul general, Ilie Botos, ca si presedintele Consiliului Superior al Magistraturii, ambii subliniind nevoia de reforma in acest domeniu.

Apel fara ascultatori

De la Ziua Justitiei, au absentat - desi au fost invitati - presedintele si vicepresedintele ?naltei Curti de Casatie si Justitie, respectiv Nicolae Popa si Lidia Barbulescu. De asemenea, au lipsit presedintele Curtii Constitutionale, Ioan Vida, si judecatorii Petre Ninosu si Ioan Predescu - ambii fosti ministri ai Justitiei in guvernarile fostului PDSR - de la aceeasi curte.

Scheele sustine reforma Macovei

„Nu poate exista democratie adevarata fara incredere in justitie si in judecator“, a declarat si Jonathan Scheele, seful Delegatiei Comisiei Europene la Bucuresti, apreciind ca aprobarea noului pachet legislativ creeaza „premisele unei insanatosiri reale a justitiei in Rom?nia“. In ceea ce priveste prevenirea presiunilor politice, Scheele le-a recomandat judecatorilor crearea unui sistem asociativ dupa model european. „Necesitatea asocierii magistratilor in structuri care sa-i reprezinte si in care sa-si regaseasca convingerile este mai mare ca oric?nd, in contextul dreptului magistratilor de a-si alege membrii in Consiliul Superior al Magistraturii (CSM). Acest proces pur democratic trebuie invatat si folosit de magistrati in interesul lor profesional si spre beneficiul sistemului juridic in general.“, a declarat Schelee.
Publicat de : Marius Vulpe
Data publicării: 05 Iul 2005 - 08:34

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=5609&titlu=N_o_sa_auziti__&_#8222_Presedintele_Romaniei_la_telefon_&_#8220_