Partidele din coaliție se bat în legi pentru Radio și TVR [1]

După ce au eșuat în privința alegerii unei conduceri profesioniste a celor două societăți publice de radio și televiziune, reprezentanții coaliției de guvernământ au început, mai nou, să se certe între ei pe proiecte de lege care reglementează acest domeniu.

La o zi după ce plenul Camerei Deputaților a adoptat proiectul udemeristului Kelemen Hunor de modificare a Legii radioului și televiziunii, în discuție a apărut un alt act normativ al coaliției, care privește aceeași temă.

Este vorba despre un proiect semnat de liberalii Raluca Turcan și Adrian Cioroianu și pediștii Valentin Iliescu și Cristian Rădulescu, proiect care a fost supus, ieri, unei dezbateri cu reprezentanți ai celor două instituții publice. În alocuțiunea ei, Raluca Turcan s-a referit la legea udemeristă, având grijă să minimalizeze importanța acesteia prin comparație cu „opera” proprie. „Proiectul lui Kelemen Hunor, care a fost adoptat deja, reprezintă o componentă mică în transformarea radioului și televiziunii. Acum însă avem un proiect mult mai amplu, care modifică mai multe spectre ale actualei legi”, a motivat Turcan elaborarea inițiativei.

În ceea ce-l privește pe deputatul UDMR Kelemen Hunor, acesta ne-a declarat că nu a ajuns la un compromis cu partenerii săi din coaliție, din acest motiv fiind nevoit să-și promoveze proiectul prin procedură de urgență. „Am avut mai multe dispute cu RalucaTurcan. Nu ne-am înțeles, de pildă, pe componența Consiliului de Administrație. Eu am cerut procedură de urgență, ei, procedură normală, iar când proiectul lor va ajunge în dezbaterea parlamentară la toamnă, al meu va fi deja în vigoare, dacă nu va fi respins de Senat”, a explicat deputatul UDMR.

PNL și PD speră însă că legea lui Hunor va fi blocată la Senat, iar democratul Valentin Iliescu nu s-a sfiit deloc să arate acest lucru. „Sperăm ca membrii Biroului Permanent să aibă răbdare și să aibă înțelepciunea ca și proiectul nostru să fie prins din urmă, pentru că este loc pentru mai bine”, a spus Iliescu. În replică, deputatul UDMR a arătat că actul normativ pe care l-a elaborat nu poate fi oprit de pe traseul legislativ.

În același timp, pe fondul discuțiilor de modificare a actualei legi de organizare a SRR și SRTv, pediștii, prin vocea aceluiași Valentin Iliescu, au anunțat că vor să aducă unele reglementări prin care, în cele două Consilii de Administrație, să nu mai existe reprezentanți ai partidelor politice, ci numai ai societății civile. „În Consilii să avem câte șapte membri, șase de la societatea civilă și unul din partea angajaților Radioului sau Televiziunii”, a spus Iliescu.

Toate aceste discuții în contradictoriu între membrii coaliției vin la numai două zile după ce ei au votat, pentru SRR și SRTv, un Consiliu de Administrație șchiop, din care lipsesc reprezentanții președinției și cei ai PD. În plus, în conducerea instituțiilor au fost alese persoane contestate.
Publicat de : Raluca DUMITRIU
Data publicării: 01 Iul 2005 - 08:13

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=5527&titlu=Partidele_din_coalitie_se_bat_in_legi_pentru_Radio_si_TVR