Sebastian Ghita, despre informarile SRI, pe Tolo.ro: Sint cele mai detaliate informari pe care le-am vazut vreodata [1]

Sebastian Ghita, deputat si membru in comisia de control al SRI, i-a acordat un interviu lui Catalin Tolontan, in care vorbeste despre informarile primite de la serviciul de informatii si despre cauza care a dus la blocarea anchetelor penale in cazul dezinfectantilor

.

Sebastian Ghita Foto: romaniatv.net

Sebastian Ghita spune ca informarile primite de la SRI pe tema dezinfectantilor din spitale sunt cele mai detaliate pe care le-a primit comisia vreodata. Din punctul sau de vedere, nimeni nu a inteles amploarea fenomenului, iar faptul ca nu exista posibilitatea de a controla calitatea produselor nu a facut decat sa inrautateasca lucrurile.

Tolo.ro: – Vi se pare ca SRI si-a facut treaba?Sebastian Ghita: – Sint cele mai detaliate informari pe care le-am vazut vreodata. O sa va fac o comparatie. In chestiunea relatiei dintre Bercea Mondial si Traian Basescu, informatiile nu erau atit de detaliate. Fostul presedinte a si reclamat asta atunci: ”De ce n-ati fost mai exacti cind m-ati informat?!”.  In cazul dezinfectantilor si al infectiilor, SRI a fost foarte clar catre autoritati. Si comunicatul are un nivel de detaliu in premiera, pe care l-am convenit…

Tolo.ro: – Stati un pic! E normal sa agreati impreuna cu SRI ceea ce comunicati publicului?!Sebastian Ghita: – Dati-mi voie sa termin ceea ce am de zis. De pilda, in raportul catre noi scrie ca au trimis 22 de informari catre Parchete.

Tolo.ro: – Catre DNA au trimis?Sebastian Ghita: – Exact asta am vrut si noi sa vedem. Dar nu se spune la care dintre parchete. Scrie doar in dreptul fiecarei informari data si beneficiarul: Ministerul Public.

Tolo.ro: - Avem informatii din surse ca au trimis si la DNA.

Sebastian Ghita: - La Comisie nu avem astfel de informatii.

Tolo.ro: – E straniu cit de multumit sinteti.Sebastian Ghita: – Nu e multumire. La cite dosare am, numai intr-o relatie buna cu SRI nu pot spune ca sint. Dar nu voi spune altceva decit am vazut si ma lasa legea sa spun.

Tolo.ro: – Si, totusi, de ce Parchetele n-au facut nimic? Era o chestiune grava. De ce n-a revenit SRI? Stam cu totii si esuam si autoritatile nu fac nimic? Sebastian Ghita: – Buna intrebare. Ne-am intrebat si noi la Comisie. Si am si alte informatii din sistem, ca sa zic asa. Din perspectiva mea, una dintre explicatiile importante este aceasta: SRI nu are capacitatea stiintifica de a intelege lucrurile impotriva a ceea ce inteleg chiar oamenii care conduc comunitatea medicala. Iar adevarul e ca nici societatea medicala n-a inteles sau n-a vrut sa inteleaga cit de grav e fenomenul infectiilor nosocomiale. Plus ca au fost si interese.

Tolo.ro: – Explicati inca o data, va rugam, ca sint ore in care se vehiculeaza multe informatii si am vrea sa oferim subiectul intr-un mod mai clar publicului. E important. De ce credeti ca a esuat statul sa apere sanatatea cetateanului?Sebastian Ghita: – Cind cei din SRI vorbeau cu medicii din spitale, agentii si analistii primeau urmatoarea teorie: ”Noi nu avem bani pentru oncologie, nu avem dotari, nu infectiile sau dezinfectantii sint problema”. A trecut o vreme pina cind SRI a realizat ca din doua miliarde de euro cit consuma oncologia pe an, se fura un miliard! Si s-au indesit opiniile altor medici, in general mai tineri, care au inceput sa relateze cit de periculoase sint infectiile, cit de mult se minte si se fura.

Tolo.ro: – N-a durat cam mult?Sebastian Ghita: – Fiecare dintre noi sintem prinsi intr-o schema de gindire. Toti mergem in spitale, avem probleme si ne consideram vulnerabili in fata bolii si a medicilor.

Tolo.ro: – E un esec.Sebastian Ghita: – Da. Aceasta este realitatea statului nostru. Nu avem mecanisme de control si de evaluare. Nu putem controla concentratia unor dezinfectanti, asa cum nu putem masura calitatea astfaltului. Nu e bine ca n-avem aceste capabilitati, dar aceasta e realitatea!

Citeste continuarea pe tolo.ro.

Intre 2011 si 2016, SRI a trimis patru informari catre ministrul Sanatatii, presedintii Consiliilor judetene Cluj si Valcea si prefectul judetului Cluj, care cuprind aspecte referitoare la calitatea necorespunzatoare a dezinfectantilor utilizati in spitale, inclusiv a celor furnizati de Hexi Pharma, a anuntat miercuri comisia de control al SRI intr-un comunicat.

SRI a pus la dispozitia factorilor de decizie de la nivel central – presedintilor Romaniei, prim-ministrilor, presedintilor celor doua Camere ale Parlamentului, ministrilor Sanatatii, altor ministri si responsabili din domeniul securitatii nationale - 115 documente de informare vizand infectiile intraspitalicesti sau care abordeaza si subiectul infectiilor nosocomiale, iar beneficiarilor de la nivel local – prefectilor si presedintilor de consilii judetene din majoritatea judetelor tarii - 388 de documente de informare vizand acest subiect.

Unele dintre aceste informari au vizat actiuni ale unor societati comerciale, inclusiv ale SC HEXI PHARMA CO SRL, arata comunicalul comisiei parlamentare de control al SRI.

Citeste si: Comisia SRI din Parlament: Serviciul a trimis informari la ministrul Sanatatii care vizau Hexi Pharma
Data publicrii: 19 Mai 2016 - 05:16